Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
7
Zář '14

Lusen – Luzný v národním parku Bavorský les v Německu

 
Poblíž českých hranic avšak z čech téměř bez vyjímek nepřístupný. To je jeden z velmi zajímavých vrcholků Šumavy - Lusen (Luzný). Tento vrcholek se nachází jen několik málo kilometrů od centra národního parku Bavorský les s výběhy minulých i současných zvířat v této krajině. Pokud zvažujete návštěvu tohoto místa, můžete si vybrat z dvou nejčastějších cest - letní a zimní. Ta zimní je schůdná (až na posledních cca 50 metrů k vrcholku) jako procházka po parku. Ta letní nabízí celkem zajímavý zážitek na fyzickou kondici. Ze zkušeností doporučeji nahoru letní cestu a dolů zimní.

Příjezd a parkování

Cesta je stejná jako do národního parku v Bavorském lese. Konečné parkoviště se ale může lišit a to podle doby Vašeho příjezdu. Úplně nejbližší parkování k Luznému je na GPS 48.929858, 13.491581 - parkování je zde zdarma, odhadem cca 20 - 25 míst. Cesta sem je však přes jednosměrku (ta platí od 9.00 - do 16.00). Omezení je dáno především průjezdem autobusu, který Vás doveze na stejné souřadnice - nastoupit lze u centra Bavorského národního parku. Další možnost parkování zdarma je na GPS 48.927820, 13.470843 - je zde cca 20 míst ke stání.  

Výstup na Luzný

Od parkování nebo autobusové zastávky je viditelný rozcestník - na letní cestu i zimní cestu ukazují směrovky. Letní cesta začíná příjemnou procházkou, posledních odhadem 600 metrů prověří fyzickou zdatnost ve stoupání po schodech a na závěr lezení přes balvany a kameny. Na této cestě určitě navštivte kousek pod vrcholem malý okruh po dřevěnných chodníčcích, který Vás zavede do centra dění a obnovy zdejší krajiny. Zimní cesta je o dost jednodušší. Stoupání se sice nevyhnete, ale větší část cesty (vyjma poslední 50 metrů od restaurace pod vrcholkem) vede po lesní cestě.  

Občerstvení pod vrcholem

Jak jsem již zmínil - pod vrcholem se nachází reastaurace. Pro úplnost informací uvedu několik příkladů z ceníku - je i v češtině, co jsem si zapamatoval. Polévky - 4,00 EUR Gulášovka s chlebem - 4,50 EUR Sázená vejce se špekem a chlebem - 4,50 EUR Uzené s křenem - 6,80 EUR Chleba s uzeným / sýrem - 3,50 EUR Houskový sýrový knedlík se zelím - 6,8é EUR Bramborové placky se zelím - 4,30 EUR Různé koláče dorty - 2,80 EUR / ks Tmavé pivo - 3,00 EUR / 0,5litru Pšeničné nealko - 3,5 EUR / 0,5litru Hrnek kávy s mlékem - 3,00 EUR Hrnek čaje - 2,20 EUR Espresso - 2,00 EUR Limonáda - 3,00 EUR / 0,4litru Voda neperlivá - 2,80 EUR / 0,5litru  

Časová náročnost a hodnocení místa

Mírně ostřejším tempem jsme zvládli celý výstup včetně focení a "zdržování se" za hodinu a dvacet minut. Celý okruh obou cest je v délce okolo 5,2 km. Již jsme zde po několikáté a ještě se nám nestalo, že by zde v září nerostlo borůvčiní s bohatou úrodou - pozor ale, jste v národním parku - takže netrhat. S odstupem let je vidět, jak se místo začíná vzpamatovávat z náletu kůrovce. Ještě před několika lety, to byl naprosto smutný pohled. Dnes jsou již vidět postupně nové stromy. Naopak si pamatuji tehdejší ještě krásnou krajinu na české straně - bohužel ponechána osudu je dnes přibližně ve stejné fázi jako Luzný v době mé první návštěvy (cca 1998) - doufejme, že i zde se to časem nějak srovná...  

Co je dobré vzít s sebou

Pevná obuv na lezení přes kameny - naprostou nutností. Dostatek vody na doplnění tekutin. Pláštěnku, fotoaparát a nějaké drobné na občerstvení. Taky doporušuji něco pro rychlou energii a pokud sem míříte s dětmi, tak i lékárničku pro jistotu. Kam dál a pro řidiče a ostatní Pokud ještě nemáte unavené nohy, pak můžete například Siebensteinkopf  nebo za zvířátky do Bavorského národního parku případně na zříceninu Weissenstein.  

Fotogalerie Luzný

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*