Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

7
Čvc '17

Autem do Itálie – potíže s mýtnou branou na dálnici

 

Problém s mýtnou bránou, už jste to v Itálii zažili? Pokud ne, třeba vás to čeká aneb když se může na cestě něco zajímavého přihodit, tak mám dar být u toho :-)….

Mýtná brána jednoduše

Mýtné brány v Itálii mají k platbě většinou automatickou kasu. Při vjezdu na dálnici vezmete tiket z turniketu a stejný tiket pak vložíte při výjezdu do mýtné brány a zaplatíte.  Tolik k normální situaci.

Mýtná brána složitě

V méně normální situaci se vám může stát (a mě se stalo), že jsem vložil 50 EUR bankovku a místo 38,5 EUR nazpět, jsem obdržel pouze 15 EUR (mince a jednu 10 EUR bankovku). Rozsvítí se světlo a jeďte…! Takže jsem zůstal stát a začal zkoumat, kde nastala chyba.

Znovu jsem zkusil zkontrolovat prostor pro mince a i pro bankovky. Zda to není někde zaseklé. Hm, ukázalo se, že nebylo. Hledám nějaké tlačítko na zvonek k operátorovi. Místo toho na mne vybafla z reproduktoru nějaká paní a anglicky mi sdělila, že mám zelenou a mám pokračovat v jízdě.

Nepojedu, chci svoje peníze

To jsem ale neudělal a sdělil jí, že mi automat nevrátil správně peníze a nepojedu nikam, dokud se situace nenapraví. Odpověď jednoznačná – jeďte dál. Tak to jsem přesně neudělal. Sdělil jsem, že nepojedu, dokud mi nevrátí správně peníze. Místo odpovědi vyjel z automatu lístek s bonem na 23,5 EUR a paní mi sdělila, že mám jít za jejím kolegou, který je na jedné z bran.

Dobrá tedy, popojedu ale jen kousek

Vyjel jsem tedy za mýtnici a zastavil hned za ní, tak aby mohlo další auta projet. A pak jsem absolvoval ve výstražné vestě (jsme přeci ještě stále na dálnici) lehce adrenalinovou pochůzku mezi vyjíždějícími auty a postupně hledal onoho kolegu. Když jsem ho viděl v budce mýtnice, tak jsem se tam prostě vetřel podél stojícího auta.

Kolega vracel peníze řidičovi a když mne viděl něco zablekotal italsky. Zkusil jsem mu anglicky vysvětlit, že mi automat nevrátil peníze. Koukal na mne, jak hluchej. Tak jsem mu zamával bonem z automatu před nosem a natáhl ruku – „davaj kamaráde“. Kouknul na lístek, vzal „maníky“ z kasy a vrátil (sláva 🙂 ).

Cesta zpět opět mezi auty – ti řidiči vás tam prostě nečekají, jakmile zaplatí, tak na to většinou hned šlápnou. Bez té vesty nevím nevím…

 

Na závěr doporučení

Zkontrolujte si, kolik vám automat vrátí. A pokud to nebude OK, buďte neodbytní. Jinak by mne paní vyhodila a měla rejži za 23 éček jentak… A když už to náhodou budete také řešit, nezapomeňte si vzít tu vestu!

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*