Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Čt
23
Srp '12

Lucemburk (Lucemburg)

 

Z Belgie přejíždíme do Lucemburgu, hlavního města Lucemburska.

Parkování v Lucemburku

Parkování jsme si vyhlédli již dříve – cílem bylo parkoviště v Rue du Laboratoire – parkoviště se jmenuje Rocade. Poslední ulička k příjezdu však byla uzavřena a objíždíme do ulice Rue Marie et Piere Curie, kde je podélné stání vedle policejní stanice zdarma a ve stínu. Jen přijet ve správnou chvíli.

K viaduktu a pomníku padlých

Od auta pokračujeme k Viaduktu (navazuje na Avenue de la Gare). Most se klene přes údolí řeky Pétrusse a nabízí první panoramatický pohled na Lucemburg. Hned za mostem vpravo se nachází Monument Nat. de la Solidarité spolu s věčným ohněm za padlé ve 2. světové válce. Od pomníku pokračujeme dále vpravo od mostu k Citadelle du Saint Esprit – od parčíku se nabízí výhled směrem na moderní čtvrť. A dále k Národnímu archivu.

Půjčovna kol v Lucemburku

Pokud chcete poznávat Lucemburg na kolech a nemáte je s sebou, tak zde se nachází půjčovna kol. V automatu předplatíte peníze (je to jako kauce – bylo tehdy 15 EUR) a vezmete si kolo z automaticky odemčeného stojanu – pokud kolo vrátíte do půl hodiny máte jej zdarma. Za hodinu to stojí 1 EURo. Plánek stanovišť je na automatu. Kola jsou cestovní, pohodlná na pohled.

Na základě mého odhadu se však nevyplatí projíždět historické jádro na kolech. Je zde velmi rušno a kolo bude spíše přítěž. Lépe je si kolo vzít až na delší okruhy – tam už tolik turistů nepřijde.

Náměstí Clairefontaine a Notre Dame

Pokračujeme dále ulicí Rue de la Congrégation k náměstí Clairefontaine podél protestantského kostela. Na náměstí je socha velkovédkyně Charolette. Z náměstí vede brána do parčíku ke katedrále Notre Dame. Uvádím parčíku, ale je to cca 20 kroků podél trávníku za branou. Notre Dame se právě zvenka opravuje a tak je ze zadní části zakryta lešením. U vstupu fotíme fontáknu a pak již rovnou dovnitř.

Notre Dame a kripta Jana Lucemburského

Procházíme hlavním portálem – v Notre Dame směrem doprava a dolů po schodech se nachází hrobka krále Jana Lucemburského. Focení je zde možné, za hrobkou navazují prostory malého kostela. Od hlavního portálu doleva je vstup do katedrály. Katedrála je rozlehlá a bohatě zdobená. Na zdích si všímáme tapisérií. Vstupné v Lucemburku do katedrály Notre Dame je zdarma.

Z katedrály k výhledu na údolí řeky Pétrusse

Z katedrály lze vyjít zadním vchodem do uličky, ale radím spíše zpět vstupem. Protože pak stačí přejít několik kroků a jste u náměstí – Place de la Constitution. Středem náměstí je Monument du Souvenir Gëlle Fra. Fotografie sloupu pořídíte, ale všude okolo stojí auta, takže dá trochu práce najít vhodný záběr. Podél náměstí je zábradlí a lavičky a z náměstí se nabízí panoramatický pohled na údolí řeky Pétrusse. Z leva lze vidět Adolfův most, Banque et Caisse d’Epargne de l’Etat, dále ArcelorMittal a vzadu vpravo Sacré Coeur. Přímo pod Vámi jsou upravené cestičky a zahrady.

Hlavní třída Chimay a občerstvení

Pokračujeme ulicí Chimay a dopřáváme si oběd – velké hranolky (3 EUR), sýrový sendwich (3 EUR), vegetariánský sendwich (3 EUR), malé hranolky (2 EUR). Pokračujeme dále na informace okolo Place d’Armes a Cercle Municipal – náměstí je zaplněno stolečky a spíše připomíná velkou restauraci. Zmrzlina – kopeček jako v Itálii, cena za 1 EURo. Chuťově vynikající.

Place Guillaume II a informační centrum

Průchodem z Rue du Curé jsme na náměstí Place Guillaume II a doleva směrem k informačnímu centru. Okolo budov opět stolečky a posezení – zde bych si ale dát jídlo nechtěl. Probíhá zde úklid a jezdí tu velká zametací auta, uklízeči metou košťata a při takovéto příležitosti se zvedá neustálý oblak prachu. Zmrzlinu jsem do sebe raději „hodil“ co nejrychleji.

Velkovévodský palác v Lucemburku, vstup se nekonal

Na informacích chci zjistit možnost vstupu do vévodského paláce. Podle průvodce je otevřen pro návštěvy pouze v průběhu prázdnin – pracovní dny odpoledne, v sobotu dopoledne. Bohužel toto již neplatí. Palác je již pro návštěvy uzavřen (22.8.). Navíc se dozvídáme, že otevírací hodiny o pracovních dnech již také neplatí a o sobotách je možné se sem dostat pouze na objednání s velkou výpravou. Termíny na příští rok jsou prý již skoro naplněny. Pokud návštěvu chcete uskutečnit kontaktujte přímo informační centrum (což je také heroický výkon, protože na oficiálních stránkách jsme letos kontakt nenalezli) – uvádím jej zde:

Kontakt na Lucemburskou turistickou kancelář

Luxembourg City Tourist Office
phone: +352 22 28 29
touristinfo@lcto.lu
www.lcto.lu

Od Maison de l’Europe k Rue Sigefroi

Z náměstí pokračujeme k velkovédskému paláci a nahoru doleva směrem k Evropskému domu – Maison de l’Europe, poté směrem k národnímu muzeu umění a historie. Scházíme na Rue Sigefroi k Saint Michel a k mostu Bock. Je zde nádherný výhled na Václavovu zeď – Mur de Wenceslas a další části starého opevnění a Grund – staré město. Z mostu dolů k opevnění je třeba jít směrem zpátky na Rue Sigefroi a doleva po schodišti – cestičce prudce dolů. Projdete pod Casemates du Bock po silnici a poté zahnete vlevo a již jste na cestě ke Václavově zdi.

Casemates du Bock

Co že jsou to Casematy? Jedná se v podstatě o podzemní a nadzemní opevnění. Vzhledem k historii města, které bylo vystaveno jako pevnost, je jasné, že v těchto silných zdech vedou spojovací chodby. Oblast, kde se nachází, byla zapsána na seznam UNESCO.

 

Pro zajímavost na konci mostu Bock směrem do ulice Rue Sigefroi stojí dvě slečny z infocentra ochtoně Vám poskytnou jakoukoliv informaci nebo mapku celého města. Tomu říkám služby :-).

Návrat k autu vedeme po ulici Montée de la Pétrusse nad Chapelle Saint-Quirin na Rue de Prague. Snažili jsme se poznat námi zvolené hlavní „trháky“ Lucemburgu – ty ostatní až při příští návštěvě. Dále směřujeme na Petite Suisse Luxembourgeoise – Malé lucemburské Švýcarsko (viz. článek o Malém lucemburském švýcarsku).

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*