Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

St
5
Čvc '17

Lignano Sabbiadoro

 

Lignano je takové typické italské letovisko. Ještě před cca 100 lety na jeho místě stálo pár domečků, chatrčí a nějaké molo. Dnes je to místo pro klidnou dovolenou. Na rozdíl od Bibione se mi líbí mnohem více. Pravděpodobně to bude tím, že zde byl z mého pohledu zvolen jakýsi jiný přístup k výstavbě. Naleznete zde sice také ty klasické věžáky, ale především vilovou zástavbu. Ulice nejsou takový ten jednotvárný betonový povrch, ale je zde spousta zeleně a poměrně klid (tedy pokud nejste přímo v centru nebo v části Sabbiadoro – tam je to o tom „betonu“).

Otestovali jsme zde celkem 3 vily u 3 různých agentur a spokojeni jsme byli všude. Osobně se nám ale nejvíce zalíbilo v části Pineta. Naše požadavky na ubytování byly celkem náročné 🙂 – vila do vzdálenosti 300 metrů chůze, přízemí se zahradou a parkovací místa.

Ubytování po vlastní ose

Pokud nechcete hledat přes konkrétní agenturu (a googlit a googlit), tak zkuste www.lignano.it.

Většina zdejších agentur na pronajímání nemovitostí má na těchto stránkách celou svou nabídku. Ceny, které vidíte jsou přímo agenturní, už si na ně žádný zprostředkovatel nic nepřidá. Bohužel tam ale zpravidla není započítán finální úklid (je to povinný příplatek, ale nějak o něm italové zapomínají napsat). Cena úklidu bývá také rozmanitá – cca 40 – 65 EUR.

S ubytováním také často souvisí cesta – a na té se vám může například stát, že mýtná brána špatně vrátí peníze – v článku Autem do Itálie – potíže s mýtnou bránou na dálnici si o tom můžete přečíst více.

Bude vás zajímat k ubytování

Pokud se vám něco zalíbí stačí buď udělat rezervaci přes tyto stránky, nebo si tam zavolat (telefon mají v textu ve stránce o nás) a oni vám sdělí přímo agenturu, která nemovist pronajímá. A tam už si to dojednáte. Rozdíly v ceně oproti některým zprostředkovatelským serverům jsou někdy značné (viděl jsem 10 EUR rozdíl ale i 80).

Výhody ubytování přímo přes agenturu jsou i ve slevách při dalším ubytování (samozřejmě pokud jdete ke stejné agentuře).

Psal jsem, že jsme otestovali 3 agentury. Jednalo se o Intras, Agenzia Lignano a Guliver. Ve všech se domluvíte anglicky i německy. Agenzia Lignano uvádí i česky, pracuje tam paní (odhadem) z polsko-slovenských hranic.

Vzdálenost ubytování od moře doporučuji buď změřit přes mapy nebo prostě vynásobit uvedenou na stránkách x2 a je to tak ta reálná. Zdá se, že místní metr bude kratší než ten co používáme u nás 🙂

Kde nakoupit

Nakoupit lze v místě v menších samoobsluhách, EuroSpar v centru Pinety, Lidlu, PAMu (již v části Sabbiadoro). Nejvíce mne oslovil PAM a to hlavně kvůli výběru místních vín a oblastních sírů.

Každé pondělí od cca 8 hodin do 13 hod jsou v Lignanu trhy. Vesměs oblečení, boty, osušky a pochutiny, to vše za zdatné asistence prodejců cetek a pouťových zbytečností… Ceny jsou mírně smluvní (tak o 1 – 2 EUR).

Kde se dobře najíst

Pokud nemáte zaplacenou nějakou formu penze, tak doporučuji restaurace otestovat. Večeře většinou těstovinové nebo kombinace mořských plodů a tak podobně.

Kdo má rád jen pizzu, tak si zde přijde na své. Otestovali jsme několik míst v oblasti Pineta a hodnotil bych to asi takto:

Pizza Nigros – žádná chuťová bomba, ale najíte se

FeFood v centru na Viale a Mare – těsto vynikající, tady se najíte fakt dobře, ale je to klasika na byznys

Pizzeria LoSfizio – Via Raggio di Mezzodì (skoro na konci Pinety směrem k Sabbiadoru) – chuťově dobrá pizza, ale spíše tam nechoďte – když si objednáte půl a půl pizzy, tak naúčtují 50% procent za první a 50% procent za druhou a k tomu poplatek 2 EUR za „cosi“ a ve finále to stejně máte na jednom korpusu, takže moc nechápu, jaký je rozdíl, když na jednu půlku dají salám a na druhou sýr? U ostatních prodejců se mi to nestalo. Ptal jsem se na důvod a chlapci se chovali docela odměřeně. Upozornil jsem je, že v ceníku tento příplatek vedle ostatních jaksi chybí a odpověď byla, že to je můj problém. Kontroloval jsem to opakovaně (tedy 3x za poslední rok) a žádná změna.

Pizza Al Taglio Zaro SAS – Via Giardini 52 – je to kousek od LoSfizio a pokud bych měl vybrat jednu pizzérii, tak je to tato. Rodinný podnik – staří italové, poctivé těsto, nešetří na surovinách. Je vidět, že pán byl „kuchař“ s velkým K a když je pozorujete, tak to je paráda. Jo a zapomněl jsem zmínit, že cenově jsou suveréně nejlevnější (rozdíl až 2 EUR – a ty pak utratíte vedle za zmrzku 🙂 ).

Zmrzlina – jestli počítáte velikost porce, bežte do centra Pinety k Gelateria Yogurteria Baby Eis. Výběr tak nějak největší a porce taky. Cenově jinak všude stejně – 1 kopeček – 1,3 EUR a násobky za další.

Co by Vás ještě mohlo zajímat

Komáři – jsou a potvory dělají nehezky velké cucáky, takže nějakou tu chemii na noc do zásuvky užijete….

Čistota pláží – modrá vlajka zde není jen tak, každé ráno okolo 7 se po pláži prohánějí traktory a sbírají naplavenou trávu a odpadky, vše pak následně odveze náklaďák. Rozhodně to nezavezou zpět do vody, jako jsem již viděl…

Sprchy na pláži – teplá voda za 0,5 EUR na 2 minuty (odhadem).

Lehátka na pláži – lepší zkusit přes agenturu pro ubytování, mají tam vždy nějakou slevu.

Medúzy – objevují se na pláži většinou po ránu po přílivu nebo po bouřce, když vás žahne jděte za plavčíkem na věž rád pomůže

Ložní prádlo – jen občas je v ceně, jinak vždy za příplatek cca 8 EUR

Zásuvky ve vilách – většinou sedí jen zástrčky fáze-nulák jako na mobil. Tam kde je pračka v apartmánu, tam připojíte i klasiku.

Příjezd v sobotu – do 7 – 8 hodin do rána to je OK, pak se připravte na kolonu, někdy až ke sjezdu z dálnice. Pokud se do ní dostanete, tak si pěkně postojíte.

Tipy na výlety

Benátky– jednoznačně nejblíže, Ravenna, cestou zpět do ČR pak doporučuji zastávku třeba na Mondsee v Rakousku (Měsíční jezero).

Fotografie

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*