Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
18
Čvn '17

Ponta Delgada – „hlavní město“ Azor

 

Azory mě už dlouho lákaly svojí výjimečností. Tyto ostrovy jsou součástí Portugalska, ale jsou autonomním regionem žijí si tak trochu vlastním životem. Položeny skoro tisíc kilometrů severozápadně od Madeiry jsou nezápadnějším územím EU. Od Madeiry se velmi liší svým podnebím – leží v mírném podnebném pásmu, ale jejich původ je rovněž sopečný. Díky tomu je azorský terén poměrně členitý, kopcovitý až hornatý.

Ponta Delgada byla založena už v polovině 15. století a leží na hlavním ostrově São Miguel. Je správním střediskem Azor, ale to až od poloviny 16. století, kdy tuto funkci přebrala od Vila Campa do Franco po velkém zemětřesení. Díky tomu zde nalezneme poměrně hodně zachovalých historických budov.

My jsme Pontu Delgadu navštívili v průběhu Festa do Divino Espirito Santo, tedy slavnosti Ducha Svatého. Všimněte si výzdoby na silnici. Podél těchto „záhonků“ pak pochodoval slavnostní průvod. Onou barevnou substancí jsou obarvené hobliny.

Co navštívit v Pontě Delgadě?

Projděte se po historickém centru.

Dojděte se podívat na ananasovou plantáž.

Vydejte se pozorovat velryby a delfíny.

Tipy a rady

Musím konstatovat, že Azory jsou už pěkně zkažené turismem a turisty. O obecných radách jak se pohybovat po Azorech a na co si dát pozor se dočtete v článku Azory – rady a tipy před cestou a na ní. V restauracích to podle toho vypadá. Měli jsme dokonce jeden vtipný zážitek, kdy v menu bylo uvedeno: „Menu dne – vepřové maso nebo ryba.“ Kolega si tedy objednal: „Tak já bych si dal to vepřové.“ Pan vrchní však pohotově reagoval: „Ne ne ne. O tom rozhoduji já. Dnes je ryba.“ Drobné komunikační nedorozumění, ale brali jsme to s humorem. Pak jsme dostali účtenku, kde nějakým záhadným způsobem sloupeček s názvy položek byl absolutně nečitelný a ve sloupečku s cenami jsme nebyli schopni polovinu čísel spárovat s ničím, co jsme si objednali. Ale coby, zážitek nemusí být dobrý, ale hlavně silný, že…

V samotné Pontě Delgadě je podle mě největší problém, že je zde hustý automobilový provoz, ale pokud se chcete pohybovat pěšky menšími uličkami mimo centrum, zjistíte že často schází jakýkoliv chodník a auta, ba i nákladní, se kolem vás protahují často rychle a dost na těsno. Dávejte si tedy pozor pokud jdete mimo pěšky, zvláště pokud jdete s dětmi.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*