Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
18
Čvn '17

Azory – rady a tipy před cestou a na ní

 

Doprava tam

Letecky buď přes Lisabon, nebo nověji přes Londýn. Z London Stansted létá přímá linka od Ryanairu do Ponty Delgady. Kupujte ale v předstihu, využívá ji hodně lidí. Z letiště (pokud si nepronajmete auto) bych vůbec nic nevymýšlel a jel prostě taxíkem.

Doprava na místě

Mezi ostrovy jezdí trajekty, existují ale i letecké spoje. My jsme se spokojili s hlavním ostrovem a cestovali pouze po něm.

Pokud si nepůjčíte auto a nejezdíte si po svém, na výběr máte buď veřejnou dopravu nebo taxi.

Na ostrově São Miguel funguje veřejná hromadná doprava, tedy autobusy. Baťůžkáři ji vcelku využívají. Ale na to jak je ostrov malý, tak jsou autobusy hodně hodně pomalé – občas zastavují opravdu snad na každých 300 metrech. Mimochodem, podařilo se mi nechat se odrbat i řidičem autobusu. Stálo mu to za to mi naúčtovat o půl-euro navíc a ještě ani nevytiskl jízdenku (většině pasažérů jí tiskl). Asi se tvářím moc jako cizinec… Možná jsem se měl hádat, ale po celodenní tůře jsem se na to vykašlal. Jízdní řády zjistíte i na internetu, dokonce jsem našel jakousi aplikaci na Android.

Další možností je taxi. Kupodivu jsme s tím neměli žádný problém. Je ale dobré si předem zjistit telefonní čísla na některé taxi společnosti (některé jsou v Pontě, jiné jsou zase v ostatních dalších městečkách). Když jsme tak jeli z čajové plantáže zpět do Ponty Delgady, ušetřili jsme si čekání (a možná i peníze?) tím, že jsme si volali taxi z Ribeiry Grande. Cesta nás vždy vyšla na cca 25EUR (standardní taxa?), ale když nejezdíte po jednom tak to není tak hrozné. Navíc zjevně si taxikáři vydělají slušně, takže jsou většinou pohodoví a ještě vám poví, co je kde zajímavého.

Je libo chodník?

Pokud budete chodit po Pontě Delgadě pěšky mimo centrum, tak se připravte, že budete muset procházet přes místa bez chodníků, zato občas s pěkně frekventovanou dopravou.

Počasí

Úplně první věc, co bych chtěl připomenout: Je to Atlantik, nejezděte se sem koupat. Bude vám zima.

Klasická tlačenice na pláž.

Je tu často polojasno, ale nenechte se tím zmýlit. Sluníčko opaluje i přes mraky. Byli jsme na jedné tůře, celou cestu spíš chládek (šel jsem to v mikině). Na konci dne jsem měl mírně připálený obličej. Berte to něco jako když jste v létě na Šumavě, ale s tím, že se musíte o dost víc chránit před UV zářením.

Ostatní

Vtipný detail – jste na ostrově a to znamená trochu zjednodušenou infrastrukturu odpadních vod. Takže… papír ne do záchoda, ale pěkně do koše vedle. Jinak to ucpete a budete se hodně divit.

Jídlo, pití

Pokud se nechystáte na dovolenou s kufry plnými chleba a paštik, budete se muset spolehnout na místní zdroje.

Mnozí se mnou asi nebudou souhlasit, ale Portugalské jídlo mě dvakrát nenadchlo. V restauraci preferujte ryby a mořské plody. Abych vysvětlil svůj dojem: Jednou jsem si objednal omeletu. Na talíři mi přistála vaječná omeleta, kopeček rýže a bramborové hranolky. Drze jsem se zeptal, zda by nebyla nějaká zelenina. Číšník mi sdělil, že kečup hned přinese. Tohle byl sice extrém, ale nebylo to naposled, co jsem viděl podobné brutální kombo.

Protože jsme si mohli v apartmánu vařit, vydali jsme se nakoupit i do velkého supermarketu (na kraji Ponty Delgady je velký Spar) a nakoupili různé věci. Víno, sýry, marmelády, atd. Záměrně jsme kupovali produkty vyrobené pokud možno na Azorech nebo alespoň z Portugalska. Konkrétní produkty si už moc nepamatuji, ale rozhodně jsem neměl touhu si cokoliv z toho vozit domů. A přitom zrovna portugalská vína mám jinak za hodně dobrá…

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*