Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Po
19
Čvn '17

Azory – lodí za velrybami a delfíny

 

Azory, daleko od kontinentální pevniny, obklopeny Atlantickým oceánem, jsou na ideálním místě pro sledování delfínů a velryb ve volné přírodě. Místní turistický průmysl si toho je dobře vědom a tak každý den vyráží na moře několik výprav od různých soukromých společností. Všechny stojí plus minus stejné peníze (kolem 40-50EUR na osobu, musí se rezervovat dopředu), ale každá má samozřejmě jiné lodě. Asi bych vám doporučil preferovat trochu větší loď, protože z větší výšky nad hladinou víc uvidíte.

Myslím, že je to super zážitek, ale nemějte nereálná očekávání:

  • Lodě se nesmí k velrybám příliš přibližovat a nesmí v jejich blízkosti mít zapnutý motor. Určitě tedy nebudete mít velrybu skoro na dosah ruky (pokud se zrovna nerozhodne připlavat až k vám, ale nevsázel bych na to). A pokud nemáte mega super teleobjektiv, tak ani fotky nebudou nic extra. To se spíš vydejte někam do oceanária (třeba do Lisabonu). Tady si radši užijte, že je vidíte v přírodě.
  • Loď se musí všemožně přetáčet a natáčet, každou chvíli se někam rozjet, pak zase honem zastavovat. Normálně na to netrpím, ale bylo mi ke konci celkem blbě. Děti předem určitě nadopujte nějakým kinedrylem.
  • Může se stát, že uvidíte tak akorát delfíny (ani to není nikde garantováno) a po velrybě nebude ani vidu ani slechu. Nejste v cirkuse a velryby nejezdí kolem podle harmonogramu, jak se turistům hodí. Na druhou stranu, většina společností nabízí, že vám lístek bude platit i na další den, pokud zrovna žádnou velrybu neuvidíte. My jsme měli štěstí a potkali jsme dvě, jedno byl keporkak a to druhé už si nevzpomenu. Mám z toho i nějaké mizerné video ale nestálo to za to, abych to sem dával.
  • I kdyby v Pontě Delgadě bylo teplo, vezměte si na loď bundu. Ideálně softshellku, případně něco na hlavu. Na moři bude foukat vítr a bude tam zima.
  • Vyjížďka taky může trvat 3 nebo 4 hodiny, tak si nezapomeňte jídlo, pití, sluneční brýle a třeba i opalovací krém (že je vám zima neznamená, že se nespálíte). A mimochodem, ještě jedna výhoda větší lodě – mají záchod.
Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*