Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
14
Kvě '17

York, od Římanů až do současnosti

 

York je město s více než 200 000 obyvateli, takže na naše poměry není úplně malé. Pokud ho ale chcete navštívit, nemá podle mě cenu opouštět jeho historické centrum obehnané zbytky římských hradeb. Výjimkou budiž železniční museum nedaleko vlakového nádraží, které myslím stojí za to.

Doprava

Do Yorku je asi nejpohodlnější jet vlakem z Londýna (pravidelné spoje z nádraží King’s Cross). Pokud chcete ušetřit, můžete zkusit Megabus – low cost dálkové autobusy (tj. coach). Jízdenky na vlak doporučuji koupit v předstihu, třeba online, lze tak výrazně snížit náklady. Dostali jsme se se zpáteční jízdenkou Londýn – York pod 40 GBP na osobu.

Jak to naplánovat

Cestovali jsme s miminkem a kočárkem, takže jsme to brali na pohodu a zůstali v Yorku dvě noci. Normálně bych ale York realizoval jako jednodenní výlet, ráno tam, večer zpátky. Centrum je relativně malé a pokud nečtete všechny popisky v každém muzeu jako skener, tak si ještě stihnete dojít do Betty’s na afternoon tea (což není tolik o čaji, jako spíš o scones namazaných clotted cream a navrch džem, typické britské tuko-cukrové combo, které tu tak milují).

Co vidět

Hlavní dominantou města je katedrála – Minster -, která je sice zevnitř pěkná, ale vstupné je 15GBP pro dospělého a 14GBP pro studenta.

Určitě se projděte po hradbách. Skoro u každé brány jsou schody nahoru a můžete se po nich volně procházet. Výhled je krásný hlavně za rozbřesku a soumraku.

Nejvíc se mi asi líbilo železniční muzeum. Je největší v Evropě, vstup zdarma a je to jedno z mála míst mimo Japonsko, kde najdete i Shinkansen (angl. bullet train). Areál je obrovský a je v něm mnoho krásných mašin, především parních. Spousta tun oceli, krása 🙂 Uvnitř je i občerstvení a nečekaně dobré zázemí pro přebalování miminek.

V historickém centru je pak spousta větších či menších atrakcí. Za zmínku stojí například místní výrobna čokolády, kde si můžete zaplatit prohlídku, nebo si jen koupit místní čokoládu v přidruženém obchodě. Večer kolem 19 hodiny začínají komentované prohlídky po stopách duchů v Yorku – York má bohatou strašidelnou historii a za cca 4 libry si můžete dopřát trochu večerního tajemna.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*