Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

15
Kvě '15

Trondheim a kouzlo severu

 

Opět jsme se po nějaké době (konečně!) dostali do Norska, podle mě jedné z nejúchvatnějších zemí, zejména co se týče přírodních scenérií. Tentokrát jsme se ale jen krátce zastavili v Trondheimu, v dávných dobách nazývaného Nidaros. Je to na české poměry docela velké město, ale opět velmi „roztahané“. Nalézá se zde však jedna unikátní stavba: katedrála, která se začala budovat už v roce 1035 a stavěla se do roku 1300. Je zde pochován vikingský král Olav a v rámci severní Evropy se jedná o tradiční poutní místo a historickou výspu křesťanství.

Kromě katedrály naleznete nad městem pevnost Kristiansen. Pevnost je dosti minimalistická, opravdu byla stavěna spíš na obranu než na okrasu. Další zajímavostí je ostrůvek Munkholmen, takový místní Alcatraz (tip na výlet – porovnejte si s originálem v San Francisku), kde se ale také hojně popravovalo. Další historické budovy naleznete v centru, kde jsou ale také moderní obchody se světovými značkami. Kruhový objezd na Kongens Gate se nachází uprostřed hlavního náměstí, kde se scházejí místní lidé při větších akcích a v sobotu dopoledne tu najdete také farmářské trhy.

Co se týče dopravy, Trondheim má vlastní letiště, takže nejspíš sem dorazíte letecky z Prahy s přestupem v Oslu (a nejlevněji to zvládnete asi s Norwegian Shuttlem). Vlaky jsou v podstatě stejně drahé jako letenky, takže není divu, že letecký spoj Trondheim – Oslo léta v průběhu dne skoro každou hodinu a nikdy není prázdný. Z letiště můžete naskočit na letištní autobus, který vás vezme do centra za nějakých 150 NOK jednosměrně, 220 NOK stojí zpáteční jízdenka.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*