Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
17
Srp '14

Mersch a hrady a zámky v okolí Schoenfels, Pettingen

 

Město Mersch se nachází do 20 km severně od hlavního města Lucemburska – Lucemburku (viz. tip na výlet). Jeho hlavní dominantou je zachovalý pozůstatek pevnosti – zal. 1232 na základech předchozího dobrého opevnění. Možná jej budete také znát z Tour de France z roku 2006, kdy tudy vedla jedna z etap.
Město se nachází v oblasti, která byla poměrně brzy osídlena a je bohatá na historické nálezy i architekturu středověkých zámků a pevností. Pokud budete v Lucemburku, můžete tento článek využít jako krátký tip na výlet autem a nebo si užít zdejší přírodu a dopřát si příjemnou půldenní procházku.

Příjezd do Mersch, parkování

Pokud pojedete ze směru kempu od Echternachu dorazíte do města po silnici číslo 118. Hned po příjezdu je po pravé straně nákupní středisko Cactus (viz. nákupy v Lucembursku) – otevřeno zde mají i v neděli dopoledne. Jsou zde sice parkovací místa i v kryté garáži, ale určitě se jim vyhněte pokud nestavíte pouze na nákup. S ukončením otevírací doby, se zde zavřou brány a už by jste nevyjeli.

Nám se osvědčilo parkování u zástavby domků v ulici Rue de Lohr (GPS 49.749558, 6.113632) – vedlejší ulice u Cactusu. Další možnost je poté ve měste na parkovišti – GPS 49.748688, 6.105490.

Jídlo je základ aneb kde se dobře najíst

Protože i výletník má hlad a teplý oběd je nejlepší lék, hledali jsme nějakou místní restauraci – u nás vyhrála restaurace La Passerelle na rue de la gare 4 – je to kousek od vlakového nádraží směrem k centru. K dostání jsou zde místní speciality a pizza. Vyhrála asi hlavně proto, že byla po cestě :-). Podle hodnocení na tripadvisoru zde v minulosti nebylo všechno OK, ale za naší návštěvy je to z mého pohledu naprosto v pořádku.

Obsluha hovoří převážně francouzsky a lehce anglicky, jsou však slušní a příjemní. Zařízení restaurace je ve výborném stavu (místny ještě čpí novotou). Na stěnách stylové fotografie a obrazovka, kde promítají foto jídla z lístku. Tím se dostávám k menu – opět ve francouzštině.

Cenově vybírám jen pár věcí – zbytek si je podobný:

Čaj – černý, zelený – 2,20 EUR
Pizza 4 druhy sýra – 9,80 EUR
Pizza vegetariana – 9,70 EUR
Cordon Bleu Natural – 11,80 EUR

Tolaety jsou čisté, udržované, dostatek mýdla a papírových osušek, stejně jako toaletního papíru. V neděli v poledne (okolo 12:30. hod) zabíráme stůl. Asi tak do půl hodiny mají komplet plno – hlavně místní. Ještě doplním, že jsme dovnitř podnikli spíše invazi – vzhledem k pláštěnkám a batohům – než běžnou návštěvu a trochu rozpačitě jsem nevěděl, kam co odložit. Oblsuha mne ujistila, že batoh a další věci v klidu překročí nebo obejde (a rázem jsem si připadal jako slušný člověk).

Pokud budete mít hlad mohu za sebe doporučit. Ještě přidávám odkaz na tripadvisor ať si můžete počíst i jiné zkušenosti.

 

Mersch, Schoenfels, Pettingen

Trasa začíná u zámku Mersch, kde v ideálním případě dodržují otevírací hodiny do věže. V našem případě jsme asi o 15 minut po otevírací době narazili na zamčené dveře. Procházíme pouze areál hradu, ještě po schodech výstup na hradby a pohled na pozůstalou věž z kaple a pak směrem k oné pozůstalé věži.

Tato věž slouží dnes jako infocentrum, nicméně jsou pod ní hroby vévodkyně Lucemburské a její kolegyně z Anglie. Na přilehlých infopanelech si lze přečíst celou historii a shlédnout i sérii fotografií z válečných časů.

Dále trasa pokračuje směrem k novému kostelu, který minete po pravé straně až k nadchodu přes dálnici. Odsud pak již po modré do přírody a kopci za městem. První cíl je zámek Schoenfels. Stezka vede lesem a kopíruje hlavní silnici.

 

Na Schoenfels je krátká zacházka ze stezky okolo 250 metrů a zase zpět na stezku. Dále k jeskyním Mamerlayen (Grottes Mamerlayen). Dále pak na Wolfsgericht memorial a zpátky na Mersch, skrz město směrem na Pettingen na zdejší hrad. Odsud pak zpět do Mersch. Ten popisek je celkem divoký, proto přikládám komplet naplánovanou trasu uloženou v souboru GPX – celou trasu zobrazíte na stránkách s velmi dobrým mapovým podkladem pro turistiku – http://www.wanderreitkarte.de/ – zde v části Route editor zvolte nahrát trasu a soubor s trasou…

 

Jak jsme trasu (ne)zvládli

Bohužel počasí nám moc nepřálo a začalo mrholit, oprava pršet, oprava „lejt jako z konve“ a nakonec prostě jen nepřetržité provazy vody. Seděli jsme na laviččce v lese pod skalním převisem. Nakonec bylo rozhodnute se vrátit. Ukazuje se, že během 10 minut se zdejší cesty změní v potoky a do nepromokavých bot začne zatékat shora :-(.

Výlet jsme dokončili autem.

 

Poznámky a co se Vám může ještě hodit

Zámky jsme vybírali záměrně podle stránek s turistickými informacemi.

Po shlédnutí Schoenfelsu je nutno konstatovat, že zámek spíše chátrá a stejně tak zlehka i jeho okolí.

Hrad Pettingen už zchátralý je :-D. Jedná se spíše o zříceninu, která má některé části velmi pěkně zachovalé. Na rozdíl od

Shoenfelsu se zde viditelně pořádají pravidelné kulturní akce a okolí hradu je velmi udržované. Parkovat lze přímo před hradem – jen ho najít. Pokud přijedete autem z Mersche, musíte po levé straně železniční přejezd a pokračovat směrem dále. Náměstí s hradem se před Vámi otevře během pár sekund.

Na výlet od kempu nebo z ubytování je nejlepší přibalit ještě komplet náhradní oblečení a obuv. Pláštěnky jsou zde také hodně platné, ale vzhledem k teplu pak fungují jako pařník…

Po výletu lze ještě cestou na Echternach zastavit v Larochette, kde se nachází další pěkná pevnost.

 

Fotogalerie Mersch, Schoenfels, Pettingen

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*