Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

25
Říj '13

Lohr am Main – do Spessartu za Mluvícím zrcadlem z pohádky o Sněhurce a kulisami k filmu Hospoda ve Spessartu

 

Lohr am Main – do Spessartu za Mluvícím zrcadlem z pohádky o Sněhurce a kulisami k filmu Hospoda ve Spessartu

Lohr am Main je malé město se středověkou zástavbou tvořenou polodřevěnými domy, které se nachází v sousedství Spessartského lesa. Jestli lze o nějakém místě napsat, že bylo okouzlující, tak je to právě Lohr am Main. A pokud Vám to nestačí, pak přidám ještě další důvody proč toto místo navštívit – uličky města posloužili jako kulisy pro film Hospoda ve Spessartu a navíc odsud pravděpodobně pochází pohádka o Sněhurce – mimo jiné je zde také předloha pohádkového Mluvícího zrcadla.

Pokud tedy hledáte tip na výlet s dětmi (ať již při tranzitu přes Německo nebo jen na několikadenní pobyt v karavanu), tak zde si opravdu užijete.

Lohr am Main – příjezd a parkování

Pravděpodobně pojedete přes dálnice, takže sjezd buď z A3 nebo A7 a pak až do samotného města. Parkování ve městě je na vyhrazených parkovištích zdarma – jedno z nich jsme vyzkoušeli.

Nachází se v těsném sousedství historického centra a řeky – velikost odhadem pro cca 500 aut – najdete jej na následujících souřadnicích GPS: 49°59’37.258″N, 9°34’48.392″E – poznáte jej podle toho, že z obou stran se nacházejí mosty – starý a nový most. Parkování je zde tedy zdarma a v době od 8.00 do 18.00 jsou zde otevřené věřejné záchodky s úklidem (a také zdarma – to už je tedy servis).

Přímo u vjezdu je navíc cedule, kde Vás město zve k tomu, aby jste si zde udělali dovolenou, takže není divu, že se zde nachází i parkoviště pro karavany (hojně využité). Strategická poloha je pak naprosto ideální. Přes den je parkoviště hojně obsazené, ideálně je přijet tak okolo půlnoci – to je zde téměř prázdno.

Přesně okolo půlnoci jsme dorazili také my a přespali v autě (jo, není nad velkej kufr 🙂 ). Ráno v 9:00 už bylo parkoviště téměř plné. Během noci jsme nezaznamenali žádný problém, ráno jsem zjistil, že při nočním příjezdu nejsou vidět vymezené pruhy – takže jsme stáli přes dvě místa – nikdo to neřešil – nicméně ihned jsme to opravili a během pár minut už bylo druhé místo obsazeno.

 

K nalezení dalších Vám může pomoci následující mapka – uveřejně se souhlasem infocentra.

http://www.lohr.de/eigene_dateien/tourismus/prospekte/parkplatzplan-2012-2-1.pdf

 

Středověké uličky Lohru – procházka a hledání filmový kulis

Z parkoviště se vydejte přes hlavní silnici směrem k městské bráně, za níž ihned začíná historie. Pro lepší orientaci přidávám odkaz na infomapu z turistického centra – http://www.lohr.de/eigene_dateien/tourismus/tour-sonstiges/2010_altstadtrundgang_in_englisch_kl.pdf

 

Doporučuji pomalou klidnou procházku. Nacházíte se totiž v místech s nejhezčí výzdobou města a ulic – zkuste chvíli jen tak popocházet a kochat se místní architekturou – je zde na co koukat (viz. fotogalerie). Až dorazíte k radnici a budete mít štěstí, koupíte zde již od 2 EUR za litr místního jablečného moštu – byl o něj vcelku zájem – takže jsme to zkusili a už víme proč. Ještě později odpoledne se nám cestou v autě vezl malý kanystr (ten prodej mají vychytaný) – a protože jsme neusnuli, tak to nebylo z otráveného jablka :-D.

 

Hospoda ve Spessartu – tak kde jsou ty kulisy?

V úvodu jsem zmínil, že město posloužilo jako kulisa pro film Hospoda ve Spessartu (r. 1958). Pokud film znáte, pak Vám určitě některá místa při procházce budou povědomá – jestli pak poznáte, zda je ve filmu záběr na budovu radnice či nikoliv? Hádejte, hledejte a případně pište Vaše postřehy…

 

Až přijdete k radnici dejte se doprava přes malé náměstíčko a cesta Vás dovede k infocentru u něhož je také přes parkoviště zámek. Na infocentru je určitě dobré se zastavit – mají zde prospekty k dalším výletům – info o pěších trasách a brožůry o Sněhurce (snad na všech je známá postava černovlasé dívky s jablkem a žlutou sukní…) – v některých propagačních materiálech jsou vloženy i pohlednice se Sněhurkou… Z infocentra určitě zamiřte na zámek do muzea.

Muzeum, Mluvící zrcadlo a pohádka O Sněhurce

V zámku se nachází místní muzeum – vstupné 4 EUR / osoba.  V muzeu projdete zde od historie těžby dřeva, výroby sudů a lodí přes informace k filmu Hospoda ve Spessartu až po zrcadlovou místnost s největším zdejším skvostem – historickým Mluvícím zrcadlem z pohádky o Sněhurce. Teď se určitě zeptáte, zda zrcadlo promluvilo? Nu řešení této otázky nechám na Vás, pouze upozorňuji, že není dobrým nápadem, když stojí před zrcadlem požádat dámské složení výpravy ať udělá úkrok stranou – zrcadlo pak sice nekecá, ale ty následky … :-).

 

Podle informací z místního infocentra v roce 1986 jistý historik Dr. Karlheinz Bartel odpublikoval svou teorii o podkladech pro vznik pohádky o Sněhurce. Dle jeho teorie ukazují reference o vzniku právě na region v okolí Lohru.

Teorie tvrdí, že historickým prototypem byla Maria Sophia Marghareta Catharina von Erthal narozena 1725. Její otec Philipp Christoph von Erthal působil na zdejším magistrátu a často byl na diplomatických misích jako ambasador a zahraniční ministr pro arcibiskupa. Pravděpodobně jednal i s panovníky evropských rodů, čímž mohl být vnímán jako sorta královské rodiny a místní zámek v Lohru pak mohl být jeho sídlem.

Po smrti matky Marie Sophie v roce 1741 si její otec vzal Claudii Elisabeth Marii von Venningen z Reichsteinu. Jeho častou nepřítomnosti doma je poté vysvětlována neaktivita krále v pohádce a měla za následek protěžování Claudiiných dětí z předchozího manželství na úkor Marie Sophie (Sněhurky?).

Důležitým pojítkem je zde také právě magické Mluvící zrcadlo, které je zde v Lohru v muzeu k vidění. Je dokázáno, že toto zrcadlo pochází z dílen zdejší Mainzké zrcadlové manufaktury. Tato výrobna byla údajně známa a slavná ve větší části tehdejší Evropy. Ředitelem firmy byl již zmíněný Philipp Christoph von Erthal a Mlucící zrcadlo bylo zřejmě dar pro jeho druhou manželku.

Les v pohádce by pak mohl být hustý Spessartský les. Sněhurčin útěk skrze hory je pak pravděpodobně odkazem na horskou stezku již ze 14. století. Další podporou této doměnce by pak mohl být rozvoj tehdejšího hornictví stříbra a mědi (v polovině 18. století zde bylo asi 500 horníků) – což by mohlo být vysvětleno jako trpaslíci chodící pracovat do dolů. Další podklady a důkazy pak lze nalézt ve zmíněné teorii.

Použité zdroje:
http://www.lohr.de/eigene_dateien/tourismus/schneewittchen/schneewittchen-text-englisch__dr._vorwerk_-2012.pdf
http://www.lohr.de/eigene_dateien/tourismus/schneewittchen/text_12.11.12_zu_schneewittchen.pdf

 

Rozloučení s Lohrem

Každé místo a město se snaží na něco přilákat návštěvníky – zde je to asi celkem jasné – pouze dodám, že místní tím opravdu žijí. Pořádají zde různé slavnosti a během některých jsou snad všechna místní děvčata převlečena za Sněhurku…

Až budete hledat kam dál z Lohru nebo co ještě navštívit ve Spessartu – mohl by Vám přijít vhod následující článek – tip na Výlet na zámek Mespelbrunn.

Fotogalerie Lohr am Main

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*