Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Čt
19
Zář '13

Silvi Marina, palmová riviéra

 

Silvi Marina, letovisko na palmové riviéře

Silvi Marina (TE) je letovisko na palmové riviéře jen několik málo kilometrů pod San Benedetto del Tronto. Co do počtu apartmánů a domků bych Silvi Marinu hodnotil jako menší resort, navíc je Silvi známa pro modrou vlajku za pláže. V tomto článku se Vám pokusím shrnout naše poznatky z tohoto místa. Jen dopředu upozorňuji, že jsme zde byli v první půli září, takže podle toho budou odpovídat i některé údaje.

 

Silvi Marina ubytování, rezidence Azzurra, promenáda

Ubytování pravděpodobně naleznete v některém z apartmánů podél ulice u pláže (říkejme jí promenáda). To o kterém píši zde se jmenuje rezidence Azzurra. Promenáda u rezidence je celkem rušná – jak na lidi, tak na auta a tak i na cyklisty. Uprostřed sezóny tu musí být celkem živo – a asi dlouho noci (a taky tu nebude kde na ulici zaparkovat).

Další souběžná ulice (Via Statale Sud přecházející veVia Roma) se nachází až za kolejema. O železnici později, nyní zpět k ubytování.

Rezidence má poměrně velké balkony (zdá, že se i ostatní domy jsou na tom podobně, ale neplatí to pro všechny). Apartmán je kvalitně vybavený, jen ze začátku jsme mírně „skuhrali“ nad sprchovacím koutem – Vysvětlení – kout je super, ale zavírá šoupacími dvěřmi, které jsou tvořeny masívním (a těžkým) sklem, jak to asi zavírají například starší lidé co nemají sílu, to netuším – já si kupříkladu dopomáhám nohou. Otevírání je totéž.

Kladné body navíc dávám za přítomnost sušáku na prádlo a automatické pračky.

Naopak asi bod mínus bude potom možnost parkování. Míst u domů pár je, ale v sezóně se zřejmě rychle zaplní. Pak se stojí na hlavní silnici (která je ještě i v září většinou obsazená) a veřejných parkovištích.

Ještě poznatek k promenádě – je společná pro cyklisty a pro chodce. Občas budete muset asi uskočit :-D.

 

Železnice v Silvi Marině

Ve městě je jeden železniční přejezd a několik podjezdů. Pokud budete ubytování v apartmánech podél ulice u pláže (a s výhledem na pláž), budete možná překvapeni frekvencí projíždějích vlaků za Vaším ubytováním. V tom horším případě je Váš balkon směrem k dráze a houkání vlaků Vám asi už druhý den poleze na nervy. Počet vlaků ani nepočítám, prostě jezdí – odhadem tak snad co čtvrt hodiny jeden, možná i více. V noci se začínám s jistou pravidelností budit – vlaky asi budou jezdit načas, alespoň nehoukají :-).

Naopak jako výhodu vidím možnost dojet do tohoto letoviska přímo vlakem. Nebo z něj podnikat výlety po okolí právě vlakem – okolím může být i Řím. Co jsme koukali cena zpátečního jízdného cca 26 EUR.

Ještě poznatek – nákladní vlaky poznáváme podle toho, že se začnou třást skla (dost nahlas).

Přibližně 3 dny jsme si všímali každého vlaku, poté jsme je již ani nevnímali.

 

Nakupování, supermarkety, zmrzlina a pizzérie

Pokud vyloženě nic nesháníte, tak zdejší menší supermarkety Vám dokážou nabídnout jídlo bez problémů. Drobné odlišnosti jsou v sortimentu ovoce a zeleniny a pak v cenách.

Orientačně ceny:

– fíky (čerstvé) – 1,90 EUR / kg

– Broskve 2,99 EUR za kg

– Rajčatový protlak v láhvi 0,49 EUR (680g)

– Zelené olivy 1 EUR (250g), Černé olivy 1,49 (200g plechovka)

– Těstoviny od 1 – 3 EUR za kg (dle druhu a akce)

– Nákupní taška papírová 0,13 EUR

– Mléko 0,59 EUR (v akci, běžně 1,29)

– Banány 1,20 EUR / kg

– Mozzarella – 0,59 EUR (125g)

– Pesto 1,05 EUR

– Lasagne (těstoviny vaječné) – 0,89 EUR (200g)

– Štola čokoládová 2,12 EUR (400g)

 

Podle mapy pro turisty jsme zkusili navštívit i velký supermarket u kruhového objezdu směrem k dálnici. Vyznačen je zde jen jeden, ve skutečnosti jsme nalezli v této oblasti asi 4. Navštívili jsme ten se jménem Ipersimply. Cenově to je srovnatelné s těmi menšími, místy i dražší – např. ovoce. Co je ale cenově nesrovnatelné jsou například kuchyňské potřeby v Itálii a u nás. Za pánvičku 24 cm s nepřilnavým povrchem jsem zde dali 4.90 Eur výroba ve Francii – 1.jakost.

 

Z ostatních supermarketů jsme navštívili již jen jeden, je hned vedle Ipersimply, tedy přímo u kruhového objezdu v budově s nápisem EXPO2000, ale ten nedoporučuji. Zboží stejné, ceny také, ale působilo to tam jaksi divně (né špinavě, ale prostě podivně a stísněně), celkem rychle jsme odtud zmizeli.

 

Zmrzlinářů je zde hodně – ceny jsou asi takto:

– cono piccolo (malý kornout se dvěma lopatkama zmrzliny – nepíši kopečky, to je český způsob výdělku za nic…) – 1,5 až 1,8 EUR.

– střední kornout / kelímek zahrnuje 3 zmrzliny a je za 2,00 EUR

– velký – cena je 2,5 EUR.

Podle toho pokud někam chodíte pravidelně, tak Vám přiloží něco navrch – něco i dost, koupíte si střední kornout a máte tam toho jako do velkého (skoro se to nedá zvládnout).

 

Pizzérie – v mapě co jsme dostali je jedna – byli jsme v ní a mohu říci, že super, našli jsme i další, cenově jsou i o 1,5 EUR levnější, ale nezkoušeli jsme je. Navíc v některých pizzériích to ani pizzérii nepřipomíná, spíše to vypadá, že dělají buchty s rajčaty (vysoký korpus).

Zpět k prověřené pizzérii – nabízejí dvě velikosti – Rodinná pizza (v krabici 40 x 40 cm a téměř se nevejde) a udává se, že je třikrát větší než pizza Classic, což je druhá velikost. Cenově je to asi takto (září 2013):

 

Margherita – Classic (C.) 3,5 EUR – Rodinná (R.) 9,00 EUR

Parmigiana – C. 5,5 EUR – R. 14,00 EUR

Prosciutto – C. 4,5 EUR – R. 12,50 EUR

Quattro Formaggi – C. 5,50 EUR – R. 14,00 EUR

 

Menu mají i češtině a složení je také popsané česky, takže nemusíte nijak patrát. Pokud se budete ptát na chuť – tak za sebe tvrdím, že dobré. Jméno pizzérie – Peter Pan. Poznáte ji podle jednoho dohola ostříhaného kuchaře a 2 pomocnic.

 

Pláž, medůzy

Široká veřejná pláž je povětšinou čistá a bez problémů. Pláž je písečná – tudíž viditelnost v moři celkem nula nula nic.

Kdo chce lehátka – musí si buď donést vlastní nebo pronajmout. K dispozici jsou sprchy, převlékací kabinky, záchody u barů.

Dále jsme si povšimli jednoho nešvaru místních (možná i turistů). Chodí venčit své miláčky na veřejné pláže (vyhýbají se prostranstvím s lehátky), bohužel tu a tam po nich něco zůstane – ve fotogalerii jsem přihodil jedno dokumentační foto.

 

Zkušenost s medůzami

Medůzy jsme potkali – osobně. Ve vodě jsme je ani jednou neviděli, pouze pocítili. Napoprvé to bylo jenom takové letmé potykání. Na podruhé jsem se do jedné zamotal rukou. Že to je medůza a ne nějaká tráva jsem pochopil v okamžiku, kdy mi celé zápěstí začalo hořet. Špatné je, že jsem jí neviděl, takže ani nevím jak vlastně vypadala a na co si dát příště pozor. Zápěstí zrudlo a během pár okamžiků začali naskakovat boule-puchýře (udělal jsem pár snímků).

Opustil jsem vodu a šel jsem k pronajímateli našich lehátek. Snažil jsem se mu vysvětlit, že potřebuji ocet. Pán je postarší (odhadem 70) a kroutí hlavou, prý žádná medicína netřeba. Odtáhnul mne k vodě a pustil proud na ruku, prý to mám jemně pomalu třít pod studenou vodou, údajně v této jejich vodě jsou sulfidy nebo co to povídal.

Moc jsem mu nevěřil (nerozumněl), pak přihodil ještě druhou radu – pokud chci ať použiju vlastní moč (to jsem rozumněl dobře, skoro to i předvedl…). Chvíli jsem to tedy třel pod vodou, pálení mírně ustalo, ale jak jsem ruku z té ledárny vyndal, vrátilo se to. Hádejte co jsem dělal dál (jo, ocet jsem fakt neměl)? Zhruba po půl hodině boule mizí a pálení začíná být na hranici vnímání, pouze při pohybu to je cítit. Takhle zpětně asi nepovím co mělo ten správný efekt.

Finálně to řešila kalciová mast. Druhý den už jsem měl jenom místy zarudlou pokožku (viz další foto).

Příště už ocet k moři vezu. K tomu octu ještě doporučuji přidat do lékárničky nějaký prášek na alergickou reakci. Pokud se Vám něco takového stane, pak doporučuji jednat rychle a účelově, bude to méně bolet…

 

Připojení k internetu v Silvi Marina

Na veřejných místech – náměstí a barech – je zdarma wi-fi. Wi-fi na náměstí jsem zkusil, chce to dále nějak získávat informace z intranetu a nedařilo se mi to připojit, takže jsem se s tím příliš nezaobíral. Naopak v pizzérii (té co jsem popisoval) je připojení přes wi-fi celkem rychlé. Důvěru v připojení k bance bych tomu sice nesvěřil, ale na běžné mailování to asi postačí.

Pokud však chcete mít vlastní připojení a rozumnou rychlost, doporučuji koupit SIMku. Jediná prodejna s telekomunikacemi je v ulici Via Roma – naproti čerpací stanici. Koupili jsme SIM od I TIM, cena 20 EUR – simka 10 a 10 EUR kredit. Data na 1 GB, volání 350 minut po Itálii zdarma a také nějaké SMS po Itálii také zdarma (vše do místních sítí).

 

Popis jednoduchý, ale připravte si trpělivost. Místní (a překvapivě je jich hodně) prodejci většinou nemluví anglicky, němčina je jim téměř také cizí. Starší prodavačka se nakonec chytla francouzky. Mladá (cca 25 let) byla schopná jen italsky a jinak ani ťuk – a to se připravte, že je tu obecným trendem (například italsky lákají pojízdné reklamy na místní disco – možná se pak diví, že tam jsou jenom italové… 😀 ).

Při koupě SIM karty v Itálii po Vás budou chtít pas. Koukali jsme na to dost divně, ale je to tak, nefunguje to tu jako například v Chorvatsku, kde si koupíte SIMku na poště a už máte internet v mobilu (viz. část v článek o Poreči – Plava Laguna). Tady si okopírují Váš pas a ještě to musíte podepsat a pak to celé tlučou do PC (cca 10 minut).

 

Tipy na výlety – po okolí i dále

Zajímavý je výlet na městečko Atrii – městečko je vzdáleno cca 15km, pohodlnou jízdou jste tam za 20 minut – celý článek je zde: Výlet na Atrii.

 

Další tip na výlet je Řím – vzdálenost je cca 216 km (převážně po dálnicích) – celý článek je zde: Autem do Říma a ochutnávka historie za jediný den.

 

Agentura Macrinum

Správu vily a zřejmě i českých turistů zde má na starosti agentura Macrinum. Mají zde dvě pobočky. Jednu u hotelů a druhou v centru. V obou případech jsme se setkali s naprosto profesionálním zacházením. Pro výlet do Říma jsme dostali i zpracovaného krátkého průvodce. Pokud budete něco potřebovat, jsou zde plně k dispozici.

 

Trhy v Silvi Marina

Každý čtvrtek se zde pořádají trhy mezi 8.00 – 11.00. Konec promenády směrem na Pescaru je obsazen stánky (odhadem tak cca 60 stánků). Nabídka zahrnuje ovoce a zeleninu, maso, sýry, oblečení a dárkové věci. Ceny jsou sice stanoveny, smlouvání je možné, ale nejde to snadno.

 

Fotogalerie

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*