Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Čt
26
Zář '13

Atrii (Hadria) na Palmové riviéře

 

Atrii (Hadria)

Atrii (v minuosti též Hadria) je historické městečko přibližně 15 km do vnitrozemí od Silvi Marina na Palmové riviéře. Je to v podstatě ideální odpolední výlet pro každého, kdo si chce mírně odpočinout od moře a nebo když se zatáhne obloha.

Cesta do Atrii, parkování

Do Atrii vyjíždíme ze Silvi Mariny. Držíme se směrovek, značení směru je OK, pokud si nebudete jisti, zvolte stále hlavní silnici. Kvalita vozoky je místy horší – kořeny prorostlé asfaltem dělají boule a jámy – je to podobné jak české silnice po zimě.

V Atrii sledujeme směr centrum. Těsně před ním (GPS 42.580144,13.980641) je parkoviště – v neděli je zdarma. Pokud sem nepojedete v neděli, pak doporučuji parkovat spíše ve Via Circonvallazione Nord (GPS 42.581763,13.975419). Zde by mělo být místo a většinou zdarma.

Krátká historie

Atrii je pravděpodobně jedním z nejstarších měst v celém Abruzzu. Starobylé město bylo pravděpodobně okupováno Etrusky a poté se stalo jejich kolonií, přičemž jméno získalo podle tehdy již existujícího města Atrii v oblasti okolí Benátek (dnešní Veneto).

Jiná teorie o vzniku jména se opírá o tvrzení, že město bylo založeno již v 11. století před naším letopočtem Ilyrijským kmenem a jméno dostalo po řece, která protékala jejich původní region v Dalmácii – Adrio. Tuto teorie mírně upravuje další historik jenž tvrdí, že město založil jistý Adrio z Ilyrijského kmene a podle jeho jména je pak také pojmenováno moře – Adriatic.

O městě existují i zmínky (byť nejasné a útržkové) již u Ptolemaya z Řecka, stejně tak o něm píše i Plinius. Nicméně skutečná první historicky podložená zmínka pochází z období okolo 282 před naším letopočtem. Okolo roku 27 př.nl. bylo město římskou kolonií.

Po pádu Říma se celá oblast nacházela v konfliktech a až přibližně okolo 6 století našeho letopočtu celou oblast získávají pod svou nadvládu Lombardové a později v roce 1395 je město prodáno za 35000 dukátů Antoniu Acquavivovi a stalo se součástí vévodství jeho rodiny až do roku 1760 a Atrii se stalo součástí Neapolského království.

Co v Atrii vidět a dělat

Jako první bych doporučil vydat se směrem na vévodský palác – Piazza Duchi D’Acquaviva – malé náměstí. Zde se nachází místní infocentrum a jsou Vám zde schopni poradit i v angličtině co stojí za to momentálně vidět a jaké mají aktuálně výstavy – také zde mají mapku s vyznačenými body k jednotlivým památkám.

Pokud vyloženě netoužíte vidět všechny místní kostely, ale něco přeci jen vidět chcete, pak podle mapy zamiřte na Piazza Duomo, kde se nachází katedrála S.Maria a divadlo (Teatro Comunale) – vnitřní výzdoba v katedrále je velmi pěkná a totéž platí i pro divadlo – které je navrženo pro cca 300 osob. Odsud pak můžete zamířit na etnografické muzeum, kde lze spatřit celkem zajímavé historické unikáty z oblasti filmu, fotografování, kočárků, ševcovství, uniform, hornoctví a další – vstup do muzea 2 EUR na osobu, studenti 1,5 EUR a někdy i zdarma – záleží jak se jim líbíte :-). Případně ještě můžete zkusit historické muzeum.

Pokud je to na Vás již moc kultury, pak doporučuji vyrazit směrem na ulici Viale Delle Clarisse (pokud zde neparkujete) a pokochat se výhledem do krajiny a na horské masivy – v dálce lze také spatřit pláže a pobřeží. Zpátky (nebo cestou z katedrály) na náměstí Duomo stojí zmrzlinárna – ceny jsou stejné jako v Silvi (byly), jen pán za pultem byl vyloženě „zapálený“ do práce. Na můj dotaz, zda ve vybrané zmrzlině není alkohol kvůli řízení se zatvářil jak pařez a otočil se zády – asi jsem jej urazil… :-). Nicméně nakonec vše dobře dopadlo a i porce byla ucházející.

Pokud budete mít ještě zájem, doporučuji chvíli jen tak bloumat uličkami a zákoutím města, případně hledat zbytky starých hradeb a původní vstupní brány. Na jedno odpoledne je toho celkem dost.

Fotogalerie Atrii

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*