Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Čt
8
Srp '13

Hiroshima

 

Hiroshima známá v podstatě jen jedním. Katastrofou z roku 1945.

Doprava: Necelé dvě hodiny Shinkanzenem z Ósaky.

Hiroshima, plná výškových šedých budov, zažila přespříliš. Přestože byla skoro úplně 6. srpna 1945 atomovou bombou Little boy srovnána se zemí, dnes existuje v nové podobě. Byla znovu vystavěna na troskách. V centru města je rozsáhlý komplex nazvaný Peace Memorial Park s expozicí věnované popisu celého incidentu a jeho následkům. Vstupné je jen symbolické: dospělí 50 yenů, děti do 18 let 30 yenů.
Neuvěřitelně šokující výstava s okolnostmi, následky a varováním do budoucna ukázala, že Japonci na tuto událost určitě nikdy nezapomenou. Vzhledem k tomu, že nynější generace je teprve druhá –třetí nadcházející po této neuvěřitelné katastrofě, tak je téma stále velmi aktuální. Na výstavě byl velký plakát Václava Havla mezi fotkami známých osobností, které přišli uctít památku obětí. Každoročně se 6/8/ sejde 50,000 lidí, aby zavzpomínali na hrůzy minulosti tohoto místa a položili květiny k památníku. Hlavní budova, která ční nad řekou s rozpadlou kopulí, připomíná nejvíc ničivou sílu, kterou jako jedna z mála budov téměř přečkala. Byla postavena českým architektem.

Muzeum je branou k rozlehlé ploše s velkým památníkem věnovaným obětem útoku.  Původní Atomový dům zde stále stojí jako vzpomínka na onu zkázu, dnes s rozpadlou střechou, je dominantou Hiroshimy.

Hiroshima ale není jen ve znamení pohrom. Nalezneme ze například i Hirošimský zámek. Zámek byl 1599 dostavěn, sloužil postupně více a více k vojenským účelům – ozdobná zahrada s vodou neplnila funkci pro potěchu duše, nýbrž funkci vodních zákopů chránících hrad před nájezdy. Při bombovém útoku byla budova 1945 uplně zničena a po 13 letech zrekonstruována. Uvnitř najdeme výstavů samurajských mečů, výstavu o rodu Mori, který byl v západním Honšů nejvýznamnější.  Je zde i možnost si vyzkoušet tradiční oblečení.

Kolem zámku se potulujou lidé převlečení v samurajských kostýmech, což turistům dává možnost nechat se s nimi akčně vyfotit.

Taxi je dostupné kdekoli, není přiliš drahé a řidiči bývají čestní, dovezou vás namísto, neošidí vás.

V centru můžete navštívit Hiroshimskou japonskou zahradu Shukkeien, kde kapři Koi plavou v jezírcích, kde jsou malinká modlitební místa, podia, kde se člověk musí zout, aby mohl vkročit a kochat se.

Dále se můžete přesunout neprůchodnými uličkami (Našinci nepochopí, jak tady někdo může řídit – i 90 stupň zatáčky, šířka na jedno auto max – a když se dvě potkají !!! – skoro nikde nejsou jednosměrky)  k Fudoin Temple, který je dedictvím UNESCO. Před sebou má tradiční bránu, kterou hlídají dva nebezpečně vyhlížející strážci ze dřeva.

Proslulá je i Hirošimská Zoo, kde žirafy jsou tak blízko, že olizují turistům ruce. Všechna ostatní zvířata bývají chcíplá vedrem, stejně jako návštěvníci. Když člověk vešel do nějakého pavilonu a dotknul se dveří, u východu byly většinou antibakteriální gely. Japonská čistotnost.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*