Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
30
Zář '12

Autem po Rhodosu – tip výlet po plážích na Rhodosu, Tsambika beach a monasterie, Anthony Quinn Beach a Ladiko Beach, Golfové hřiště Afantou, Sedm pramenů

 

Autem po Rhodosu – výlet po plážích na Rhodosu na Tsambika beach, výstup na Tsambickou monasterii, Anthony Quinn a Ladiko Beach, Golfové hřiště Afantou a 7 pramenů

Tip na výlet za koupáním, šnorchlováním, výstup na místní vrchol Tsambika, golfové hřiště na Rhodosu a místo zvané 7 pramenů.

Tsambika Beach

Z Kolymbie vyjíždíme opět po 9. hodině, po 2 dnech cestování hlavně za památkama si dáváme spíše oddechový den. Pláž Tsambika se nachází autem do 5 kilometrů od Kolymbie. Sjezd až k pláži je po asfaltové cestě. Parkoviště je na uježděném písku. Při pomalé jízdě jsem se tentokrát ani nebál, že pícheneme kolo. Parkujeme téměř na konci parkoviště – nejdéle od vrcholu Tsambika a od zdejších plážových barů.

Dále pokračujeme pěšky, ale jen kousek. V nejvzdálenější části pláže od vrcholu Tsambika se soustřeďují vyznavači FKK pláží. Tady jsem sice neviděl cedulku, ale nechceme rušit jejich pohodičku.

Tsambika beach je velice pěkná písečná pláž. Písek pokračuje hluboko do moře, ale překvapivě je voda v moři nádherně průhledná. Jak jsem již psal o vzdáleném konci, tak přibližně 100 metrů od skalního výběžku do moře se nachází malý útes. Kousek je vidět nad hladinou, zbytek je pod vodou. Od břehu je to tak do 30 metrů (neměřil jsem, je to pouze odhad). Pokud sem pojedete, vemte si brýle a šnorchl. Troufám si říci, většinu toho co vidíte po zdejších mořích je zde jaksi koncentrováno na několika metrech. Tady to prostě žije. Hejna různých ryb, krabi a rostliny.

 

Pro doplnění, na pláži jsou sprchy – ale majitelé barů je mají nejspíše soukromé pro platící zákazníky z lehátek. Vysprchovat mne nechali, ale moc se jim to nelíbilo.

 

Výstup na Tsambika monastery – Tsambickou monasterii

Z pláže se vracíme zpět na hlavní cestu a zase sjíždíme směrem k monasterii. Zpočátku malé stoupání, později větší – hodně velké na malou vzdálenost. Nebojte se a jeďte pořád, dokud nebudete u restaurace a malého parkoviště. Dále již silnice nevede. Tam pak začínají schody nahoru k monasterii. Mělo by jich být 300. Cestou jsou 2x lavičky. Nezapomeňte vzít vodu do láhve, žízeň přichází celkem brzy a nahoru to není zrovna lehký výstup – vodu jsem viděl téci až pak nahoře v monasterii z kohoutku, cestou nic není.

Při výstupu můžete potkat místní kozy. Svačinu doporučuji nechat buď až nahoru nebo zpátky do auta. Kozy jsou celkem otravné a cítí snad pomeranče na desítky metrů daleko. Nerad bych s nima soupeřil…

Tsambika Monastery

Na konci schodů malá branka a jste uvnitř. Areál není příliš velký. Docela by mne zajímalo, jak se sem vejde např. 100 lidí. Od místního mnicha můžete zakoupit suvenýry, případně svíčky. Uvnitř kaple je místo tak pro 20 lidí – hlava na hlavě. To hlavní proč sem lidé jezdí je legenda pravící, že každá žena, která chce mít dítě, se sem může přijít pomodlit k místní ikoně a bude obdařena dítětem. Podle místních je to otázka víry.

Z vrcholku je výhled do okolní krajiny. Nejpůsobivější panoramata jsou asi především směrem k moři. V okolí kaple probíhají stavební úpravy.

Bohužel smutnou věcí je, že zde naleznete i takovou docela skládku různého haraburdí – tohle mne zrovna neinspirovalo, takže se raději vracím zpět ke vstupní brance.

 

Traganou Beach a jeskyně

Z Tsambické monasterie přejíždíme směrem k Faliraki. Cestou děláme zastávku na Traganou Beach a zdejší jeskyně. Parkoviště je před vojenským hrazením, takže necháváme věci v autě bez obav. Místní hlídka si nás celkem bedlivě prohlídla při příjezdu. Jeskyně jsou přibližně na těchto GPS – 36.310241N ,28.19421E, takže z parkoviště ještě kousek popojdete.

První jeskyně nás nezaujala, ale ta druhá už je velmi zajímavá. Dva vstupy – jeden z moře, druhý podél příchozí pláže. Moře až v jeskyni. Je to zde hezké, jen si nejsem jist, jak je to s bezpečností. Takže krátké rozhlédnutí a odjíždíme.

Golf Afantou

Sjíždíme ke golfovému hřišti na Afantou. Pokud máte handicap pak byste měli mít možnost si zahrát bez problémů – hřiště totiž vede velký kus podél hlavní silnice a tak zde dbají na bezpečnost. Pokud handicap ještě nemáte, tak je to většinou o dohodě s vedením klubu. Musí Vás vidět hrát a pokud jim to bude stačit, máte vstup povolen.

Ladiko Beach a Anthony Quinn Beach

Obě dvě pláže mají společný sjezd a také možné společné parkoviště – hodně plné… Parkujeme a jdeme nejprve na prohlídku obou pláží. Jsou nádherné a tak si musíme vybrat. Volba padá na pláž Anthonyho Quinna. Doufám, že jsme udělali dobře.

Pláž je obsazena lehátky, všude kde je to možné. Pak jsou návštěvníci bez lehátek na kamenech a podobně. Je to zde divočejší. Boty do vody se tu určitě neztratí a nebo ploutve, protože pochybuji, že zde dokážete dlouho ležet jen tak. Já to nevydržel a pořád se někde cachtal. K vidění je toho zde celkem dost. Se šnorchlem potkáváme úhoře – malé i větší – pozor pokud se stočí na kamen a otevřou na Vás tlamičku – to je čas vyklidit pole. Dále jsou zde velká hejna ryb, živé hvězdice, krabi s barevným zbarvením a spousta porostlých útesů lákajících k prozkoumání. Tři hodiny ve vodě zde utečou jako nic…

Sedm pramenů – Epta piges

Vydáváme se k vyhlášenému místu Sedm pramenů. Příjezd s krátkým stoupáním a parkujeme až úplně na konci u restaurace. Všude spousta pávů. Prameny jsou za restaurací – musíte projít kousek skrz. Jsou označeny číslovkama od 1 do 7. Na fotkách to vypadá lépe.

Od pramenů můžete pokračovat a projít tunelem cca 150 metrů – skrz vodu, asi 10 cm hladina – pokud to máte plánu vemte si pantofle nebo boty do vody. Tunel vynecháváme a na jeho druhou stranu přecházíme po povrchu. K východu je potřeba krátký sestup – ušlapaná stezka. Chceme ještě navštívit vodopády. Ale poté, co sestoupíme po rozbitých betonových schodech podél hranice nádrže, nám stezka asi po 200 metrech končí – „propadlóóóóó“. Jojo, asi bychom museli vodním korytem, ale nevíme v jakém je stavu a tak neriskujeme. Je to tu hezké, ale pokud máte v plánu ještě něco dalšího, tak bych zůstal jen u konce nádrže a dál nechodil…

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*