Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

So
18
Srp '12

Na kole po Belgii, zkušenosti s cestování kolem v Belgii

 

Belgie je země plná cyklistů. Takže je to možná takový ráj pro cyklisty. Jestli ano, to jsme se rozhodli prověřit a o získané zkušenosti se s Vámi podělit. Takže jak to s tou jízdou na kole po Belgii vlastně je?

Z Aartrijke do Torhoutu na kole

Vyjíždíme z Aartrijke do Torhoutu. Trasu volíme krátkou, protože nejsem žádný „Kontador“. Takže Aartrijke – Torhout a zpět. Cyklostezky jsou vedeny ve městě občas po silnici, za městem (tedy za cedulí města) sjíždíme mimo vozovku a pokračujeme podél malebných domečků a políček. To, že se příliš nenadřeme není asi tak úplně zásluhou vynikajícího vybavení kola, ale nadmořskou výškou zdejší krajiny (Aartrijke je asi 37 metrů nad mořem, Torhout asi o 15 méně).

Torhout

Krátký sjezd a již vidíme ceduli Torhoutu. Tak tady se dělá ta hořčice? Přesně tak, odsud pochází jedna z hořčic. Když jsem ji ochutnal poprvé – tvářil jsem se jak na dědu mrazíka v létě. Při druhé ochutnávce zjišťuji, že je silnější než jsme zvyklí a začíná mi chutnat. Ale dost jídla, teď přeci sportujeme a poznáváme místní kulturu.

Máme docela štěstí (nebo smůlu). V Torhoutu probíhá něco jako pouť. V praxi to znamená zábavní průmysl na půl kilometru hlavní ulice. Rozdíl oproti našim poutím – tady to neřve. Hudba je sice hlasitější, ale průchod okolo repráku Vás „neodfoukne“. Bohužel to taky znamená, že stojí kolotoč přímo před radnicí. No, nevadí, fotka se udělat musela.

Informační centrum Torhout

Pokračujeme směrem ke knihovně a do informačního centra. Turistické informace jsou umístěny v zámečku. Je zde mimo jiné výstava keramických předmětů. (Pro hledače senzací – objekt vlastnil nějaký celkem postarší gentleman. Chtěl děti, aby měl co odkázat. Takže svatba se konala v jeho 80. letech – předávám z vyprávění místních.)

Reálie v okolí Torhoutu

Na infocentru nás seznamují ještě s dalšími místy. Soukromý hrad s vodním příkopem – kousek směrem na Eernegem (výslovnost jsem nepobral). Další hrad v okolí a ještě pár tipů co navštívit. Informace mi dala příjemná pracovnice za přepážkou – a to už bylo asi hodinu a půl po zavíračce. Co myslíte, šlo by to i u nás? 😀

 

Obohaceni kulturou, fotografiemi a cyklistickými zkušenosti se vydáváme na cestu zpět. Směrem do Aartrijke (k tomu se budu snažit napsat něco později). Zítra nás čeká pokračování směrem na Dunkerque – Dunkirk do Francie.

 

Zamyšlení nad cestováním na kole po Belgii

Ještě krátké zamyšlení na jízdou na kole po Begii. Cyklisti jsou tu různí – rychlejší, pomalejší. Občas zvoní (občas intenzivně). Chovají se slušně, znají předpisy (vyjma pár cizinců), nejsou vulgární ani agresivní.

Stav cyklostezek je místy na trekingové kolo než na silniční, ale cyklisté to řeší jízdou po silnici, kde se snaží nepřekážet ostatním – což je odměněno ohleduplností od řidičů vozidel. Předjíždějící auto Vás nesmete do příkopu. Takže pokud si chcete užít kolo – jeďte do Belgie. Tady asi cyklisti zažívají ráj.

 

Co přibalit do kufru do Belgie

Určitě by se Vám mohl v létě hodit odpuzovač komárů nebo alespoň repelent proti komárům. Přeci jenom se jich v okolí pobřeží pár vyskytuje.

Taky se občas užije pláštěnka – někdy tu sprchne během 10 minut a pak celý den svítí sluníčko, ale těch 10 minut za to stojí.

Při ostrém slunci jsme také užili opalovací krém.

 

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*