Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Po
20
Srp '12

Gravelines, Grand-Fort-Phillippe

 

Gravelines je menší městečko ležící poblíž Dunkirku (článek o městě Dunkerque).

Do Gravelines

Projíždíme tímto městečkem s cílem dojet do Grand-Fort-Phillippe. Při průjezdu městem nás zaujala radnice a pevnost s vodním příkopem okolo, vodní příkop. Při vstupu do pevnosti si lze zapůjčit vodní šlapadla a shlédnout hradby celé pevnosti z vody, z vody která je zabarvena mírně do zelena (plavat by tam asi šlo, ale zase takový nadšenec nejsem).

Pevnost v Gravelines

Vstup do pevnosti je skrze bránu a ihned za branou je místnost pro prodej vstupenek do zbylých budov v pevnosti. Výstavy v těchto budovách pro nás nejsou tím pravým lákadle, takže prohlížíme pouze pevnost jako celek – hradby, park se sochama a pohled z hradeb do příkopu. Rozhlohou bych pevnost zařadil mezi střední. Pro představu je přibližně tak veliká jako Starměstké náměstí (je to můj odhad).

Od pevnosti k pevnosti – směrem na Grand-Fort-Phillippe nebo Petit-Fort-Phillippe (grand = velký, petit = malý)

Z pevnosti v Gravelines pokračujeme dále – směrem na Grand-Fort-Phillippe. Zaujal mne název, tedy zaujal mne i název Petit-Fort-Phillippe, ale kdo by chtěl do menší pevnosti, když mohu do větší že?

Větrný mlýn u Petit-Fort-Phillippe

Přejíždíme z Gravelines asi 6 kilometrů a přeci jen sjíždíme směrem k Petit-Fort-Phillippe. Je zde totiž větrný mlýn – kus historie. Nejbližší parkování u mlýna je přes silnici u policejní stanice – budovy. Nikde jinde jsme nic nenašli a tak zastavujeme přímo zde. K mlýnu je to přes silnici asi 200 metrů. Mírný kopeček a jsme u mlýna. K vidění je kromě celého mlýna s lopatkama také vnitřní kolo k mletí. Toto je viditelně kopie z betonu, ale i tak je zajímavá.

Od mlýna na Grand-Fort-Phillippe

Od mlýna pokračujeme zpátky na původní trasu ke Grand-Fort-Phillippe. Průjezd městem a podle průvodce směřujeme až k pobřeží – Boulevard Leon Marchal – zde parkujeme. Již cestou vyhlížím první náznaky pevnosti. Neúspěšně. Parkujeme přímo u pobřeží a stále nic. Vycházíme z auta a po pevnosti není aní stopa. Jediné co zde stojí je cosi jako památník a několik schodů nahoru. Dále pokračuje do moře průjezd pro lodě – po obou stranách jsou náspy a lze po nich dojít až k majáku – byli jsme tam.

Proč se pevnost v Grand-Fort-Phillippe nekonala

Tak a teď již asi tušíte jaký byl náš omyl. Grand-Fort-Phillippe je zdá se pouze jméno pro vesnici, stejně tak jako Petit-Fort-Phillippe. No hrad ani pevnost tu nikde nevidíme. Zato na pobřeží stojí jaderná elektrárna. Nacházíme ceduli, kde jsou informace o průběžných kontrolách stavu vody. Podle informací výborná. Asi to tak bude, jelikož pláž je plná lidí.

Občerstvení pro znavené poutníky

Znavení cestováním hledáme nějaké občerstvení – jojo, je neděle. Ale nakonec v Grand-Fort-Phillippe nacházíme jednu pekárničku a jak pak je skvělá. Francouzská bagetka křupavá a vypečená. Chleba s kousky čokolády. Rodinná obsluha, která nám udělala i kávu, čokoládu neměli. Posezení a odpočinek. Pro informaci o pekárničce přikládám i fotky. Pekárna je vedle náměstí – Place Gustave Houriez – to kdyby jste také zatoučili zde na chvíli spočinout. Ještě informace o cenách – 750g chleba s čokoládou, dvě boulles (nebo jak to nazývají) a jedna káva vychází celkem na 5,2 Euro. Samotná bageta okolo 1,2 Eura (tu jsem pouze ochutnával, takže si cenu nepamatuji).

Ofline verze článku:

1 komentář »

1 komentář » k “Gravelines, Grand-Fort-Phillippe”

  1. Cestování světem » Bourborg Říká:

    […] Gravelines, Grand-Fort-Phillippe […]

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*