Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
1
Dub '12

Amsterdam

 

Těžko říci, k čemu Amsterdam přirovnat. Je to místo v Evropě, kde nemyslitelné je možné a kde se věci zvláštní stávají nudně běžnými. Leckde se dočtete, že v Amsterdamu nejsou žádné konkrétní věci, které když neuvidíte, tak jste v Amsterdamu nebyli. Dalo by se říci, že Amsterdam musíte zažít, ale běžný duševně zralý jedinec ví, že rozhodně ne všechno je zde potřeba zkusit. Dost už ale planých řečí, pojďme se podívat, co tu lze objevit!

Muzea a umění

Milovník umění se určitě v Amsterdamu neurazí. Mezi nejvyhledávanější muzea jistě patří Rijksmuseum a Van Gogh  museum. V Rijksmuseuu najdete kromě uměleckých předmětů i sbírky mnoha starých mistrů. Pravým skvostem je ale Rembrandtova Noční hlídka, která má pro sebe věnovánu vlastní místnost. Rozhodně doporučuji si klidně sednout před ní na zem a s infoletákem (na stěně v téže místnosti) v ruce si obraz prostudovat. Van Gogh museum zase nabídne hodně komplexní pohled do tvorby právě Van Gogha, ale naleznete zde i díla ostatních umělců, kteří ho ovliňovali, mimo jiné i Paula Gaugina. V nejvyšším patře je pak stálá expozice věnovaná symbolismu kolem Van Gogha. Narazíte zde i Pšeničné pole s vránami. V prvním patře určitě nepřehlédněte nádherný obraz slunečnic a Van Goghův autoportrét.

Najdete zde ale opravdu hodně dalších věcí. Například muzeum sexu, erotiky, apod.

Smutnou ale rozhodně zajímavou připomínkou historie je i dům Anny Frankové. Je to místo, kde se odehrával tragický příběh jedné židovské rodiny skrývající se během druhé světové války.

Grachten

Grachten jsou vlastně vodní kanály, které se jak žíly proplétají … prostě všude. Nizozemí je země tulipánů, větrných mlýnů a vody. Nizozemci odsušují odsušují a  zase odsušují. Co odsusšují? Nové území. Ano, na pěkných pár kilometrech čtvrečních bylo dřív moře, dnes již nizozemská pevnina. Mimochodem, většina těch větrných mlýnů za těmito účely čerpá vodu.

Neřesti Amsterdamu

Slává Amsterdamu není v umění. Například legalizovaná prostituce je jedním z mnoha lákadel pro vykutálené turisty. Lehké divy se vystavují ve výlohách s červenou zářivkou v prostoru Red light districtu. Hledejte zejména ve čtvrti De Wallen, kolem Oude Kerku (Starého Kostela). Kostel je opravdu těmito uličkami obklopen, jeden z mnoha místních paradoxů. Mimochodem, nezkoušejte v takových uličkách fotit. Nedělá to dobře zdraví.

Leckde ucítíte i nějaké to kuřivo v ovzduší. Rozhodně tím nemám na mysli tabák. Line se hlavně z Cofee shopů, kde si legálně můžete vyhulit hlavu. Podobně narazíte po městě i na obchody s názvem Magic Mushrooms. Sortiment si raději prohlédněte, nemá cenu popisovat 🙂 .

Tulipány

Že je Nizozemí opravdu zemí tulipánů, pochopíte až když uvidíte. Buďto na Bloemmarktu, kde snadno seženete jejich sazenice, nebo mimo město. Zejména doporučují navštívit Keukenhof (busem číslo 58 od zastávky u hlavního letiště Schiphol). Rozlehlý venkovní prostor kde najdete tolik druhů tulipánů a dalších květin, až se vám z toho zatočí hlava. Nebojte se ale nakouknout i do přítomných budov. V jedné byl opravdu pestrý trh s tulipány, v druhé zase výstava orchidejí. Určitě si prohlédněte galerii pod článkem.

 

 

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*