Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Čt
22
Pro '11

Krakov

 

Pokud nežijete u hranic s Polskem, asi se příliš často do této země nevydáváte. Našinec si ponejspíše spojí Polsko s „výhodným“ nakupováním. Levný, ale dobrý, jak by řekl Wachek… Ale nedejte se oklamat takovým předsudkem. Přinejmenším město Krakov (Polsky Kraków – čtěte Krakuf)  lidé často označují za jedno z nejhezčích měst. Přinejmenším v Polsku (přece ho já Čecháček nebudu stavět na roveň Prahy 😀 ).

Vánoční Krakov

Před Vánoci jsem se vydal s organizovanou skupinou prozkoumat Vánoční Krakov. Zážitek to byl nádherný, město mě okouzlilo atmosférou, ale hlavně si pamatuji tu zatracenou zimu. Asi -20°C, právě se nad touto částí Evropy převaloval extra mrazivý vzduch, což jsem vůbec nečekal a jel v teniskách. Že byly trochu děravé, to bych tu snad ani neměl psát 🙂 Rukavice taky mizérie, takže každou z fotek, kterou sem dám, si pořádně prohlédněte. Omrzávaly mi kvůli nim prsty a jeden moment se zasekl i objektiv 😀


Wavel

Hlavní dominantou je jednoznačně Wavel, který je postaven na vrchu Wavel. To aby se to dobře pamatovalo. Jedná se o komplex hradních budov a katedrály, ve které byli tradičně korunováni Polští panovníci. Taky jich na Wavelu pár naleznete, tedy, jen jejich hrobek samozřejmě.

Určitě se podívejte dovnitř a prozkoumejte okolí. Pokud se do Krakova nedostanete v zimě a nebude všechno vypat tak hezky zasněženě, nezoufejte a navštivte hradní zahradu.

Poslněn kořalkou z placatice, vydal jsem se dále do nitra města.

Vydáváme se směrem do srdce starého města ulicí Kanonicznou a po pravé straně se objeví kostel svatého Petra a Pavla. Pokračujeme dále ulicí Grodzkou směrem od Wavelu, ovšem zastavujeme se v kostele svatého Františka z Asisi. V tomto kostele se určitě zastavte a prohlédněte si vitráž Bůh Otec.


Mariánská bazilika

Hlavní náměstí, historie kam se podíváš

Směr sever ulicí Grodzkou Vás nakonec dovede na hlavní náměstí (tuším, že polsky je to Rynek Glowny). Musím říci, že to náměstí má kouzlo. Staromák v Praze, ani náměstí v Budějovicích prostě nějak nedokážou vhodně zakomponovat všechny ty budovy do sebe. Určitě Vás na první pohled zaujme Mariánská bazilika, která má každou věž jinou. Když budete mít štěstí, tak uslyšíte v každou celou hodinu Hejnal – budou troubit z vyšší z věží do čtyř světových stran.

Pokud byste se dostali nahoru na věž, bylo by celé náměstí jako na dlani. Určitě by Vás ale zaujal maličký kostel svatého Vojtěcha, který je na samém rohu náměstí. Postupně otáčejte pohled vpravo a uvidíte radniční věž, tržnici Sukiennice a v opačném rohu náměstí budovu historického muzea.

Pokud si pořádně projdete tržnici, jistě si povšimnete nabídky jantaru. Jestli se jedná o pravý nebo o padělek, to asi  nikdy nikdo u konkrétního prodejce nezaručí. Ale vězte, že jantar se zde opravdu prodává hojně, protože spojnice Krakov-Vídeň ležela na jantarové stezce.

Krakov obehnaný hradbami, s hranostajem uvnitř

Krakov byl v minulosti dobře opevněn, dnes ale již z hradeb mnoho nezbývá. Nejvýznamějším reliktem je takzvaný Barbakán a Floriánská brána. Cestou od Barbakánu se určitě zastavte v muzeu Czatoryskich, kde mimo různých antických a etruských nálezů uvidíte i Dámu s hranostajem od mistra Leonarda da Vinciho. To si ale raději ověřte, neboť občas obraz zapůjčí jinam…

Pokud Vám zbyde čas jen tak bloumat po městě, uličky starého města jsou k tomu jako stvořené. Občas se vyplatí i nakouknout do různých dvorů, zejména pokud patří k fakultám Jagelonské univerzity. A až ani na bloumání nebudete mít náladu, zajděte si někam do hospůdky na nálešníky.

 

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*