Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Po
31
Říj '11

Bryce kaňon, skalisté hory a Crystal gejzír

 

Snídaně v Grand StairCase Inn

Vstáváme brzy po ránu – a prohlížíme nádherný výhled ze zápraží pokoje v Grand StairCase Inn. Teplota klesla blízko k nule, ale vycházející sluníčko začíná již ohřívat okolní krajinu. Pro zajímavost je pokoj o dost větší než v řetězcích Motelu 6. Sprchový kout je podobný, ale v pokoji je vidět větší investice do nábytku a postelí. Ano, spalo se nám dobře. A nyní na snídani. Není to sice kontinentální, jak známe my, ale dobrá káva a čaj – případně čokoláda spolu s toasty a burákovým máslem nás zasytily.
Konec snídaně, kufry do auta a zase na cesty. Míříme ke vstupu do Bryce kaňonu. S kartou opět zdarma a navíc dostáváme ještě mapu zajímavých view pointů a rozložení parku. Vytipováváme nejlepší místa a vydáváme se do nitra parku.

Bryce kaňon

První zastávka a jdeme se rozhlédnout. Jako každý turista jsem si prohlédl průvodce a znal fotografie dopředu, ale tohle je prostě jiné. Rázovitost a vzhled krajiny – to je nádhera. Nepřirozená, neznámá a k ničemu nepřirovnatelná nádhera – ostatně uvidíte na fotkách, ale jak píši, ani fotografie Vám to nezprostředkuje.

Procházíme dál a dál parkem. Viewpointů je tu několik, stojí za shlédnutí všechny. Komu to nestačí, ten se může vydat po křivolakých cestičkách a studovat park ze všech stran. Určitě ale nezapomeňte vyfotit Thorovo kladivo – tedy když ho poznáte. Nám to chvilku trvalo, ale nakonec jsme ho našli a samozřejmě i vyfotili.

Návštěvnické centrum Bryce kaňonu

Cestičky stoupají a klesají, vinou se jako had celým parkem. Pro chůzi doporučuji dobré boty, hlavně pevné. A také zásobu vody. Pak už Vás nic nepřekvapí – no možná že ano – chipmánci. Maličké veverky co se nebojí skákat a hopsat po strmých plochách, běhají a hrabou a jsou zvědavé jako veverka :-). Tak už jste prošli park? Pokud ano, zastavte se cestou zpátky v návštěvnickém centru. Opět chceme nákup několika málo suvenýrů a pokračovat. Zdržuji se ještě u části prodeje s CD. To stojí za to, jsou zde country hitovky na CD za 10 dolarů – nakupujeme, cesta bude ještě dlouhá a bude co poslouchat…

Odjezd – směr Green River přes skalisté hory bez civilizace

Nákup hotov, sedáme do auta a vydáváme se dál. Čeká nás dalších 370 kilometrů, bohužel tomu se nevyhneme. Míříme do Green River, kde chceme přespat. Z Bryce kaňonu se vracíme na silnici číslo 89 a po ní pokračujeme na 70. Cesta ubíhá pozvolna. V dálce vidíme hory a sázíme se, za jak dlouho tam dojedeme. Nikdo nevyhrává – tohle se nedalo odhadnout. Silnice číslo 70 má již označení i 50 a blížíme se k Fremont junction. Není to nic významného, tedy jak se to vezme. Odsud dále nás čeká asi 120 kilometrů územím nikoho – žádná civilizace, žádná benzínová pumpa.

Nebezpečí skalistých hor

Skalisté hory v plné kráse a nebezpečí. Nebezpečí číhá na planinách kudy vede highway. Povoleno je 75 mil za hodinu. Jedeme 70, stačí to. Prudký poryv větru uprostřed planiny jsem nečekal, sice jsem udržel volant rovně, ale vytlačilo nás to až do vedlejšího pruhu. Takže pozor. Od této chvíle jedu blíže středu vozovky. Nikomu nepřekážím. Doprava tu není příliš velká. Občas nějaký truck v protisměru.

Stavíme na značeném odpočívadle – překvapení veliké. Je tu asi 20 aut. A nějací indiánští potomci zde prodávají korálky a další drobné cetky. Nasedáme a pokračujem. Green River se zjevilo podobně jako Las Vegas jen tady ho vidíme z kopců v údolí. Protékající řeka umožnila vyrůst drobné zeleni a taky městečku.

Green river a Crystal gejzír

Projíždíme městem – ještě chceme poznat jednu místní atrakci – gejzír – Crystal gejzír. Cesta k němu je docela drsná – bojím se o pneumatiky. Nejprve rozbitá asfaltka. Pak už jen šotolina – možná ještě hůře. Přijeli jsme skrze město, na východním konci zkřížili dálnici a pokračovali směrem k Little Valley road. Na křižovatce s neznačenou cestou se dáváme doprava na Little Valley road – takže tudy ke gejzíru. Nebo si zapněte navigaci a dejte tam GPS: 38.938282 , -110.135472.

Gejzír se nekonal

A jaký byl gejzír? Žádný – přijeli jsme pozdě. V okolí trubky zaražené do země v místě gejzíru byla trocha vody. Vzhledem k horku a jejímu množství odhadujeme poslední aktivitu na dobu před 2 hodinama. Interval je prý asi kolem 10 – 12 hodin. Takže tady nebude už nic. Za vidění stojí ještě zvláštní povrch na blízkém okolí. Jemný a hladký – skoro jako hedvábí. Zkuste si to pohladit – fakt zvláštní.

Dnes je to již poslední atrakce co stíháme, začíná se pomalu šeřit. Vracíme se do Green River – ubytování opět v Motelu 6.

 

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*