Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

So
10
Zář '11

San Francisco

 
Nejchladnější zimou, jakou jsem zažil, bylo léto v San Francisu.
Mark Twain

V San Franciscu se moc neohřejete. To obzvlášť platí pro okolí Golden Gate Bridge. Most je to krásný, ale většinou je v mlze. Až na druhý pokus se mi podařilo ho vidět celý. Dostat se k němu chvíli trvá. Jistě, můžete si myslet, že přes San Francisco projedete autem, ale zácpy vás rychle přesvědčí o opaku. Takže nakonec zaparkujete na nejbližším možném parkovišti… a zjistíte, že je opravdu dobrý nápad si ho najít předem. Některá jsou vážně drahá.

Tak tedy znovu, přijeli jste právě do SF. Nejspíše Caltrainem – meziměstským vlakem spojujícím všemožné osady a městečka rozesetá podél zálivu směrem na jih od San Francisca.  Vystoupíte a šup šup na autobus. Ale pozor, mějte jednodoloravé bankovky. V autobuse se bankovky vkládají do strojku, který nevrací. Jízdenka stojí 2USD. Vložili jste stodolarovku? Oj, to je ale vaše smůla…

Bus vás pomalu veze městem, do kopce, z kopce – a že tady jsou nějaké kopce. Cestou si možná všimnete Telegraph Tower ale za nedlouho už nedočkavě vyhlížíte Golden Gate Bridge.

Cestou se můžete zastavit u Palace of Fine Arts. Hezká místní stavba připomínající impozantní stavby Evropy, ale řekněme… poněkud novější.

Nakonec vás autobus vyklopí na parkovišti odkud je to pár kroků k té správne vyhlídce a odkud lze pokračovat pěšky dále po mostě. V dálce zahlídnete i Alcatraz. Pokud tedy není příliš mlha. Pacifik je studený a mlhu tu nejspíš vymysleli.

Golden Gate Bridge je impozantní. Kdo tvrdí opak lže nebo je megaloman. Nakonec nakoupíte předražené suvenýry v obchůdku poblíž a přitom vyhlížíte odjezd autobusu. Nejlepší jízdní řád je pravděpodobně Google, který umí pracovat i s MHD spoji a GPS navigací ve vašem telefonu.

Autobus vás vysadí poblíž  Golden Gate Park. Je tu moc hezky, jezírko, stromy, lesíky. Super odreagování se od víru venkoměsta. Cestou se utuží dojem kosmopolitnosti při pohledu na svatbu homosexuálů a přítomné družičky – hodně štěstí novomanželům! A hurá směr De Young Museum. Velká budova plná umění. Umění dávného i méně dávného na území USA a nedalekého Mexika. A shodou okolností také právě výstava Picasa.

A pokračujeme, jedeme směr křižovatka Lombard Street a Hyde Street. Ocitáme se na vršku, ze kterého se jako had vine dolů tzv. Crooked street. Ale moc klidu si tu neužijete, všichni mají totiž pocit, že ji prostě musí projet shora dolů autem. Budete tak mít štěstí, pokud ji vyfotíte bez kolony aut. V okolí jistě brzy naleznete koleje a po nich se prohánějící Cable Car. Nu, o prohánění směrem do kopce nemůže být úplně řeč. Ale to ani ve vašem případě, protože ty kopce tu vážně stojí za to.

Tak a teď šup směr sever a dolů k pobřeží, míříme k Pier 39.  A co tu uvidíme? No přece Lvouny. Zajímavá zvířatka, jejichž odéru si jistě všimnete. Ale za roztomilá bych je přímo neoznačoval. Zastavte se, posvačte, pokochejte se v místní smršti suvenýrů.

Když trochu popojdete a naberete směr jih, dorazíte do místního China Town. Mnoho pestrých věcí, jídel, vůní. Mraky lidí a obchůdků. Najde se i obchod s čajem, ale čajovnu, kde posedíte a popijete, tu zde nehledejte.

Pokud vám ještě neupadly nohy a máte ještě nějakým zázrakem ještě pořád čas, tak se projděte na Caltrain cestou kolem San Franciské radnice. Je to taková hezká velká bíla budova.

A pozor, nezapomeňte občas trochu kroutit krkem a dívat se nahoru. Není to New York, ale nějaký ten mrakodrap se tu také najde!

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*