Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

7
Led '11

První dny v Bergenu

 

Vítám zde všechny, kteří si chtějí vizuálně pochutnat na vzdálených krajích. Mám to štěstí, že jsem vyrazil za studiem na delší dobu do Norska, do města Bergen a postupně zde budu zaznamenávat svoje postřehy.

Přílet

Cesta z Prahy byla dost pohodová. Norwegian Shuttle létá přímo, takže mohu jedinně doporučit. Letenky koupené po internetu, 41.5 kg zavazadel, vyzutí pohorek na rentgenu… znáte to :-).

Přistání vypadalo asi tak, že se nejprve rozloučíte se sluníčkem, zanoříte se do ocelových mraků, a prší a prší a prší…

Dokonce jsme se na letišti sešli skupina Čechů, a podařilo se nám sehnat velký taxík. O 10NOK levnější než flybuss.

Ke svému ubytování jsem se vydal místní jedinou tramvají, nazývá se zde Bybanen (a čte se to prakticky stejně, jako se to píše).  Jedna cesta stojí 25NOK, což při kurzu cca 3.5 Kč za 1NOK je celkem síla. Snad příliš nepředbíhám, když prozradím, že jsem si zařídil místní „lítačku“ na půl roku za 2000NOK (což je po studentské slevě). Tož Češi, připravte si kapsy.

Ubytování

Pokud náhodou nějaká duše bude vybírat studentské ubytování v těchto končinách, pak Vás třeba zaujme pár mých postřehů z kolejí Fantoft.

Nebudeme si nic nalhávat, s nadsázkou lze říci, že je to ghetto pro cizince. O Nora jsem tu zatím nezavadil, zato češtinu či slovenštinu tu zaslechenete často. Výhodou je lokace, přímo u zastávky Bybanenu. Spousta betonově šedivých silně komunisticky vypadajících budov. Ubytování značky „nejlevnější“.

Teď přiblížím, co znamená to „nejlevnější“. Vybavení minimální: židle, stůl, postel s matrací, lednice, dokonce vařič. Lůžkoviny však nehledejte, ty shánějte v dosti vzdáleném obchodě IKEA. Výtah jezdící za stěnou spánku moc nepřidá, ale to se zase stane jen mě.

Protože tu často pobývají zahraniční studenti,  zbývá jim po vystěhování často hodně věcí. A co se nepodaří ani prodat ani rozdat… to se uskladní ve sklepeních. Ehm… rozumíme si?

Hned u kolejí je obchod zvoucí se Safari. Něco tu koupit jde, ale ceny jsou trochu nadsazené, student si tedy za lenost připlatí.

Výhled tu nečekejte. Já zírám na bok zalesněného kopce, který mi kompletně výhled blokuje. Jak je to na druhé straně budovy zatím nevím, ale myslím, že taky nicmoc.

Postřehy

Zatím se tu střídají všemožné varianty srážek, takže chodníky, pokud je pod sněhem či ledem najdete, jsou dost zaneřáděné. Takže pozor na klouzání, už jsem si taky natloukl, ale to může souviset s tím, že jsem nemehlo. A abych nezapomněl… někde jsem slyšel, že tu prý mají být hodně čistotní. Zatím co jsem viděl okolí zastávek Bybanenu, tak nemám moc důvod tomu věřit. Po městě je jinak, což musím uznat, celkem pořádek a teď, zasněžené, to vypadá moc pěkně. Nehledě na to, že takhle čistý vzduch moc doma nemáme. Tedy určitě ne v auty zaprděné Praze či Brně.

Glosa

„Projektant jak Nor.“

  • okna bez izolace, nechtějte tu zažít mráz
  • lampička u postele… kabel nedosáhne do žádné zásuvky, navíc je tak blbě udělaná, že žárovky se v ní musí nutně přehřívat a praskat (jo! žárovky jim tu nikdo nezakázal)
  • okna (alespoň tady na Fantoftu) jsou ve výši pasu – to teda nevím, kolik toho takhle vyvětrám
  • Nejlepší na konec: Ti umělci vedou vodovodní trubky nad zemí. To je ale překvapení, že to v zimě praská, co?
Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*