Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

So
8
Led '11

Pěšky Bergenem

 

Dnes došlo k průzkumnému pochodu z Fantoftu k obchodnímu domu s papáním REMI na zastávce Wergeland. Fotodokumentaci najdete dole. Nejlepší částí bylo asi jezero a úžasně klidné uličky s norskými domky. Když mi nevyjde to bydlení na Hradě, tak bych to vzal tady…

Co tu tak stojí jídlo? Obecně platí, že číslovky jsou vesměs stejné jako u nás, jenom se Kč přepíše na NOK. Ne pro všechno to ale platí. Papriky tu mají například ještě dražší.

Takhle rýži, tu zde seženete až povážlivě levně, lepší než u nás. Docela dobré sýry tu seženete za cca 200Kč / kg. Z pečiva je asi nejlevnější First Price Kneipp  Brod. Taková grahamová drobenka do 7NOK. Mimochodem, First Price je obecně označení levnojídla, jak se tak domnívám.

Počasí je tu opravdu ryze aprílové. Během pár hodin se tu vystřídalo sněžení, déšť a čistá obloha. Zima, chlad, botky se promočí jedna dvě. Ty moje teda zatím ne :-).

Norský lid

Nebojte se, nebudu vás nudit demografickou statistikou, takové kratochvíle si dopřejte někde na wikipedii. Já vám povím spíš něco o nátuře takového typického Nora – což je velmi subjektivní věc, když jsem tu tak krátce.

Noři jsou (prý) uzavření, a neradi přicházejí do kontaktu s dalšími lidmi. Taková plachá populace… prý.

Ale jsou strašně dobromyslní. Ale abych jen netlachal, povím vám, co se takhle událo: Představte si, že jedete z hlavního autobusového nádraží do Ikey. Cesta dlouhá, několik kilometrů, jede se autobusem – městská linka (už jsem říkal, jak je Bergen příšerně rozcouraný?).  Pomalu se stmívá (pokud jste ochotni připustit, že se tu někdy rozednilo) a vy s hrůzou zjistíte, že zastávky nejsou popsané. V autobuse kromě značky „jsi sledován kamerou, tvůj Norský velký bratr“ se také nic nedozvíte. A tak začnu lovit v mobilu GPSku a sice vidím, kde jsem na mapě, ale kde je přesně ta zatracená Ikea… ech, smůla no.  Autobus jede, už je tma jak v pytli, já jsem taky v pytli… Náhle jakýsi Nor, cca 35let, reflexní bunda, plynulá angličtina a hlavně dobrá vůle se mě ptá, jestli se snažím zjistit, kde jsem. Povídám, že bych do Ikey. On, že tam vystupuje taky, tak že mi řekne. No a nejen to, on mě tam i dovedl, ještě si kvůli mě zašel. Nechci nic vyčítat svému národu, ale myslím, že tam by to asi takhle nejspíš neproběhlo (ani já nemám svědomí čisté :-D) .

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*