Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Ne
4
Čvc '10

San Marino

 

Republika San Marino se považuje za nejstarší přetrvávající suveréní stát a konstituční republiku na světě. Jeho hlavním městem je San Marino, které se rozkládá na západní straně hory Titano. Asi bych spíše doporučil se dopravit se sem autobusem, než-li vlastním autem. Klikatící se silničky jsou úzké a dopravní situace je kvůli turistům složitá.

První, čeho si po příjezdu do města San Marino všimnete, je chladnější počasí. Zatímco v nedalekých turistických letoviscích se lidé rozpékají na plážích, vy si užíváte klidně o 10 stupňů nižších teplot. Ve stinných uličkách to může být ještě lepší, pokud tedy máte rádi chlad.

V centru budete obklopeni prodejnami suvenýrů a spoustou další komerce. Nejzajímavější jsou však místní poštovní známky, které jinak těžko kde seženete. A likéry. San Marino je likéry vyhlášené. Jeden povedený obchůdek se nalézá hned poblíž schůdků ustících u konce Via  della Fratta. Všechno se tváří tak italsky či san marinsky… a já otevřel papuli po česku. A ejhle, prodavač byl Polák. Ovšem jak jde o alkohol, tak si Slovani umí dobře porozumět. Propil jsem se všemožnými vzorky, a pak do batohu nacpal pár láhví. Výborné dárky pro známé, ale určitě trvejte na tom, ať to bez Vás neotevírají 🙂 . Raději ale nakupte až před odjezdem…

A nyní stoupáme po kamenné dlažbě nahoru k novoklasicistní bazilice z první půlky 19. století. Bazilika je velmi fotogenická, i zevnitř, ale focení je bohužel zakázáno. Nutno podotknout, že mnoho turistů si z toho hlavu nedělá a ostraha uvnitř má co dělat neukázněnce zvládat.

Další plán je jasný – obejít San Marino kolem podél hradeb a navštívit všechny tři věže – Cesta, Guaita a Montale. Tyto věže jsou hlavní dominantou a jsou ve znaku San Marina. Cesta se vine po úhledných chodníčcích, které jsou lemovány stromy. Procházka je vcelku snadná, ve stínu a s krásným výhledem do krajiny, nelze než doporučit. Okruh Vás nakonec po silnci vrátí zpátky zhruba ke zmíněné likérně. Teď už většina turistů otevírá peněženky a plundrují obchody, ale to má ještě čas.

Vy určitě nevynechejte návštěvu Museo di Stato, vstupné zadarmo. Muzeum naleznete na těchto GPS souřadnicích: 43.936056,12.446694. Vstup je zdarma a vystavované sbírky opravdu stojí za to. Nebuďte jako mnozí ostatní turisté, kteří se nedostanou pod fasádu turistické komerce!

Ano, už můžete pro ty likéry…

Ofline verze článku:

1 komentář »

1 komentář » k “San Marino”

  1. Cestování světem » Lido Adriano u Ravenny Říká:

    […] Pokud se dokážete přenést přes občasný humus v moři a budete zde na dovolené, pak by Vás mohli zajímat tipy na výlet. Mezi oblíbené destinace odsud patří Ravenna a San Marino. […]

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*