Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Po
5
Čvc '10

Ravenna

 

Historie Ravenny sahá asi až k 6. století před naším letopočtem. Právě odtud se Caesar vypravil přes řeku Rubikon, aby zahájil občanskou válku a stal se římským diktátorem. V devatenáctém století byste tu pak potkali lorda Byrona při práci na svém Don Juanovi,

V centru města se nalézá mnoho památek, mnoho z nich je na seznamu UNESCO. Během jednoho dne lze pěšky projít centrum a všechny památky navštívit. Nevyrážejte příliš brzy, neboť jste v Itálii. Před devátou je všechno zavřené. Nenechávejte to ale na poslední chvíli, slunce pak pěkně rozpálí ulice. A až půjdete do prvního místa s placeným vstupným, ptejte se po tiketu, který Vám umožní vstupy i do všech ostatních památek, ušetříte.

My jsme do Ravenny přicestovali místním busem přímo z nedalekého letoviska Lido Adriano. Pokud budete v nějaké rozumné vzdálenosti od Ravenny, určitě není nutné si extra kupovat fakultativní výlet, když se sem klidně můžete vypravit sami.

Asi je rozumné začít návštěvou omplexu několika budov, kamž spadá bazilika San Vitale a mauzoleum Galla Placida San Vitale. Důvod je prostý, v ranním svitu je podle mě nejkrásnější interiér baziliky. Měkké světlo, které padá dovnitř skrze vitrážovaná okna dokonale iluminuje staré mozaiky na podlaze. Nebojte se, těch nejvzácnějších si všimnete prostě tak, že budou ohrazené, aby je turisté nesešlapávali. Až si vše prohlédnete, vydejte se na Pizaa del Popolo, ale cestou se třeba zastavte v turistické kanceláři.

Na Piazza del Popolo si všimněte sloupů a radnice. Kousek odtud naleznete Ariánskou Křtitelnici, která je o něco novější než ta Neonova (na tu teprve dojde), avšak má rovněž krásnou mozaikovou výzobu.

A teď přicházíme na Piaza Duomo, která vám bude připadat spíše jako kruhový objezd s palmami. Nejstarší a tedy možná i nejcennější památkou (cca 4. nebo 5. století) je osmiboká Neonova Křtitelnice (Battistero Neoniano), v níž si povšimněte hlavně mozaikové výzdoby stropu. Křtitelnice je jakoby zastrčena zleva za katedrálou Duomo di Ravenna. Pokud budete mít zrovna štěstí, můžete nakouknout i do ní, má bohatou vnitřní výzdobu.

Pokud konec Vaší výpravy vede na nádraží, zastavte se určitě v Basilica di Sant’Apollinare Nuovo, poznáte ji podle kulaté věže. Vnitřek je otevřen a zpravidla se v něm pohybuje mnoho lidí. Když Vám zbyde ještě čas, zaskočte do Theodorikova Mauzolea (Mausoleo di Teodorico).

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*