Zakynthos není znám jen jako ostrov želv, ale také jako místo, kde se nachází Modré jeskyně – Blue Caves a pláž se ztroskotanou pašeráckou lodí – Navajo (5. nejkrásnější pláž na světě).
Přístup na Navajo – pouze lodí
Výlet za pláží Navajo a na Modré jeskyně začíná v přístavu hlavního města ostrova. Na pláž se Navajo se lze dostat pouze lodí. Autem je možné zůstat vysoko nad pláží a prohlédnout si panorama shora, dolů ale cesta nevede. Pokud jsou velké vlny na moři – na pláž se nelze dostat. To jaké jsou vlny, se většinou lze dozvědět až po obeplutí severního cípu ostrova Zakynthos.
Zastávky na koupání, rady pro focení a koupání
Kapitán lodi většinou cestou zastavuje na nějakých plážích – okolo Alikes, Mikro Nisi, Agios Nikalaos – tam, kde jsou hezké pláže a kde se dobře koupe. V tento moment pak je pláž zpravidla zaplavena lidmi (loď pojme odhadem asi 150 – 200 lidí). Pro focení je dobré být většinou v zadní části lodi a jakmile se zastaví, být mezi prvními u lávky do vody. Při opatrném sestupu lze vzít fotoaparát i na pevninu – nebo použít aquapack a vklidu plavat :-). Velmi se zde hodí boty do vody, ježků lze míst potkat více než dost.
Konec koupání se vždy oznamuje lodní sirénou a loď pokračuje dále. Loď nejprve propluje okolo Modrých jeskyní (Blue Caves) a pokračuje na Navajo. Je lépe přijet dříve, jelikož na pláž míří i jiné lodě. Bohužel čas příjezdu asi neovlivníte.
Pláž Navajo – 5. nejkrásnější pláž na světě
Vrak lodi na Navajo
Při příjezdu se otevírá nádherná pláž s dominantou pašeráckého vraku. Vrak je pozůstatkem honičky mezi pašeráky a námořní policí. Kapitán se snažil uniknout policii a zvyšoval výkon motoru, tak dlouho než mu vybouchnul kotel. Obsah lodi (cigarety) byl vyvržen spolu vrakem na pláž. Místní obyvatelé se aktivně přičinili a posbírali celý obsah do svých člunů a zmizeli. Po příjezdu policie kapitán tvrdil, že vezl cukr a ten se po výbuchu kompletně rozpustil. Kapitán údajně ještě dnes spokojeně žije na jihu Itálie, podsvětí prý bylo štědré… Vrak je dnes již v horší kondici a vlivem podmínek se stále více a více rozpadá. Výstup na něj je již spíše hazardem než dobrodružstvím. Na fotografiích je však stále atraktivní.
Pláž Navajo
Pláž je tvořená drobnými kamínky bílé barvy. Moře je průzračně čisté. U pláže je moře silné a je v něm podél skal zpětný proud, plavat sem je pouze pro zdatné plavce. Vlny u pobřeží podél skal jsou místy až metr vysoké. Na pláži se většinou zdržíte přes hodinu, která poskytne dostatek času na koupání, slunění a focení. Pak opět zazní siréna a loď se vrací. Další zastávka byla na Modré jeskyně.
Modré jeskyně – Blue Caves
Proč jsou jeskyně nazývány modré? Je to hlavně z toho důvodu, že je zde moře mělčí a dno bílé – tuším – opět kamínky, dále menší přítomnost vegetace. Paprsky světla se odráží a prosvěcují jeskyně odspodu. Jeskyněmi občas proplouvá menší člun nebo jachtička – to pak slyšíte posádku jak zkouší zvukovou kulisu.
Plavání a tip na ploutve?
Loď většinou zastavuje kousek od jeskyní a vzhledem k silnému proudu je náročnější tam doplavat. Během našeho pobytu ve vodě se celá loď otočila kolem kotvy. To je dobré si hlídat a případně rozvrhnout síly pro návrat. S ploutvemi se to celé zvládá mnohem lépe :-).
Proč nestavět vysoké budovy na Zakynthosu
Po zastávce na Modré jeskyně jsme již pokračovali podél pobřeží zpět do přístavu. Cestou je ještě vidět několik rozestavěných domů – hotelů – až do 3 patra. Stavby jsou často opuštěné, jelikož developeři údajně zapomněli na zákon o maximální výšce budovy s ohledem na seismickou aktivitu oblasti. Takže stavba se nedokončila. Návrat do přístavu je buď v pozdním odpoledni nebo na večer.
Komentovat »
Odpovědět