Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Po
29
Čvn '09

Zakynthos – hotel Anastazia a okolí

 

Zakynthos je prý také znám jako ostrov želviček, tedy spíše želv rodu Kareta kareta. Co je na tom pravdy jsme se rozhodli prověřit.

Hotel Anastazia

Ubytování se nám podařilo sehnat v hotelu Anastasia v Laganasu. Laganas je turistické centrum asi do 20 minut cesty od letiště. Hotel je umístěn na jeho okrajové části mimo hlavní rušnou třídu, takže Vás určitě nebudou rušit hlučnější mladíci z Anglie, kteří sem jezdí za alkoholovou zábavou.

Hotel je posazen přímo na pláži. U bazénu jsou k dispozici sprcha a lehátka se slunečníky zdarma s přímým výhledem na moře a pláž. Na pláž se dostanete po sejití asi 8 schodů. Krátký povalový chodníček a jste v moři. Vedle bazénu je bar s koktejly (cena od 1,5 – do 8 EUR) a je propojený na restauraci.

Pokoje jsou rozmístěny okolo hotelového parčíku v jehož středu se nachází studna. Park bohatě zarostlý a poskytuje příjemný stín i v parném dni. Recepce poskytuje komfortní posezení s dostakem volných míst. Celkový dojem  působí světle a čistě. Internet k dispozici za poplatek. Úklidová služba se snaží a hotelové pokoje jsou čisté. Výměna ručníků probíhá jednou za 2 dny. Výměna povlečení 2x za týden nebo dle potřeby.

Kvalita stravování

Stravování je v hotelu poskytováno formou polopenze se švédskými stoly. První večeři jsme zhodnotili jako velice kvalitní a s velkým výběrem, další večeře nezůstaly pozadu. O něco menší byl sice výběr v zákuscích, ale bohatě to vynahradily zmrzliny a ovoce. Všechno jídlo s popiskama a když si nejste jisti kuchař Vám vysvětlí složení. Pro vegetariány naprosto super. Pro dietáře také. Kuchař se neustále pohybuje po „place“ a sleduje chutě strávníků – profesionál každým coulem.

Snídaně

Na snídaně jsme se také těšili a né nadarmo. K dispozici je rozšířená kontinentální snídaně. Velký výběr sýrů, ovoce k dispozici a různé druhy kávy. Kuchař opět vše bedlivě sleduje – kdy ten chlap spí je mi záhadou (tuto záhadu jsem vyřešil později – vedle hotelového bazénu je taková rákosem zacloněná komůrka – tam chodí přes poledne relaxovat – a má paměť jako slon. Během 2 jídel si povšimnul, že jsem bezmasý a další jídlo mi již ukazoval, co vše je pro mne).

Okolí hotelu

Ulice od hotelu směřuje k autobusové zastávce a lze na ní zakoupit téměř každý zájezd po ostrově i půjčit auto nebo čtyřkolku. Restaurace a posezení Vás budou zvát každý den – „lákači“ (moje přezdívka) Vás budou zvát na nejlepší speciality. Krátkou procházkou do 10 minut je k dispozici prodejna – nejlepší v ní byla vína :-).

Pláž u hotelu a želvy na Zakynthosu

Pláž směrem na středisko Kalamaki je pod bedlivým dozorem ochránců. Pravidla jsou zde hlídána a od 18. hodiny se již na ní nesmí vstupovat. Želví líhniště jsou zde označena, ale není dovoleno chodit až k nim. Pokud by jste se i přesto snažili přiblížit, vyžene Vás v nejbližší chvíli některý pracovník ochrany přírody. Jsou zde schováni v křovích podél celé pláže a hlídkují proti nenechavcům.

Na druhou stranu směrem k Agios Sostis je vidět malý výběžek, kde se nachází restaurace přístupná přes krátké molo. Sem často směřují večerní procházky turistů, jelikož je zde mělké moře a želvy se zde často vynořují pro nadechování – nejvíce pak navečer. Směrem k Agios Sostis je pak také vidět želví ostrov.

Pláž je písečná a moře je delší dobu mělké. Do hloubky se lze dostat až tak po 20 metrech od břehu. Při plavání se může občas stát ( – stalo se mi), že se v těsné blízkosti vynoří želví hlava, následuje krátký nádech a želva se opět ztrácí pod vodou. Při šnorchlování je lze často zahlédnout na mořském dně.

Líhně želviček už poznáte, ale zda uvidíte čerstvě vylíhnutou želvičku, to je velká otázka. Vzhledem k tomu, že se vyhrabou z písku v noci a orientují se do moře podle měsíce, pak je ráno nebo během dne nejspíše nepotkáte. Kdyby zůstali moc dlouho na ostrém slunci zemřou. Pokud budete mít štěstí můžete brzy po ránu nalézt stopy po jejich cestě do vody. A pokud se Vám povede domluvit s nějakým z ochranářů, možná Vás vezmou na noční pozorování s dalekohledem z místa, kde nebudete nově narozené želvičky rušit. Bude ale těžké je k tomu přemluvit…

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*