Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Út
30
Čvn '09

Zakinthos, Gerakas, Banana beach a stopování na Zakynthosu

 

Kdyby jste hledali pláž, kde se údajně líhnou nejvíce želvy Kareta Kareta na Zakynthosu, bude to Gerakas. Místní se snaží turisty lehce odradit, ale pokud dodržíte pravidla je to jedno z těch nejhezčích míst na Zakynthosu.

Z Laganasu do Zakinthosu – autobusem

Z Laganasu odjíždí ráno kolem 8 hodiny (dle aktuálního řádu na zastávce) směrem na hlavní město ostrova Zakinthos. Cena za jízdenku byla 1,5 EUR a autobus jede až na nádraží, kde by měl odjíždět navazující spoj až k pláži Gerakas.

Ze Zakinthosu do Vasilikos – stopem

Navazující znamenalo, že jsme ho spatřili při příjezdu, jak vyjel ze zastávky a zmizel směrem do města – takže nenavázal. Další autobus nebyl v řádu. Pokračujeme prohlídkou města až k nábřeží a směrovka na Vasilikos nás upozorňuje kudy na pláž Gerakas.

Krátké rozhodování a již kráčíme s cedulí pro stopování na Gerakas – Vasilikos. Zastavuje asi 5 auto a máme štěstí. Řidič je místní kuchař, který studoval v Německu. Cestou nám dává tip na další pláž, kterou máme navštívit – Banana Beach. Odbočku na pláž nám ukazuje cestou. Zastavujeme ve Vasilikos – kolega řidič si kvůli nám zajel – povídání s ním bylo příjemné a dozvídáme se, že místní jsou zvyklí na stopaře a rádi je vezmou. Děkujeme.

Pláž Gerakas, pravidla a první pohledy

Pláž Gerakas, pláž s pravidly ochránců, která dovoluje maximální délku pobytu na 2 hodiny. Pak je čas odejít a pustit někoho jiného. Pro minimální ekologickou stopu od turistů ještě krátké školení u brány, co je a co není dovoleno. Kýváme hlavou, že rozumíme a máme zelenou k průchodu.

První pohled na pláž je shora. Pláž Gerakas se rozkládá přímo pod námi jako na dlani. Divoké rozeklané hory, které jí ukrývají před divokým mořem z jihu a vytváří přírodní záliv, působí jako magnet na oči. Fotografie jsou povinností. Pak následuje dřevem zpevněná cestička (ekoligicky) a po sestupu již samotná pláž.

Jak vypadá pláž Gerakas na Zakynthosu

Moře se nezdá úplně nejklidnější, vlny jsou silnější než například v Laganasu, ale koupání zvládají i menší děti – pod dohledem rodičů… Pláž je písečná, čistá a moře bez ježků. Na pláží jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Průchod po pláži až skalnímu pobřeží na jihu je dovolen. Pouze se musíte držet u moře a nezacházet dále do vnitrozemí – tam jsou všude líhniště. Občas je možné najít v suchém písku malé stopičky od vylíhnutých želv.

Po odchodu z pláže a výstupu přes zpevněnou cestu je možné ještě zabočit do postraní uličky vlevo a mít možnost spatřit celou pláž z jiného pohledu. Fotografie jsou opět samozřejmostí. Moře, skály a pláž dělají spolu s nádechem zakázaného ovoce z Gerakasu nádherný zážitek. Až tu budete uvěříte.

Z Gerakas do Vasilikos, na východní pobřeží směrem k pevninskému Řecku a cesty k plážím

Naše cesta pokračuje dále – přes Vasilikos podél taverny a kousek po silnici, kde jezdí pouze turisté. Podél silnice rostou divoké pomeranče – ochutnáváme a v panujícím horku jsou vynikající. Ještě si jich pár bereme s sebou. Pokračujeme směrem na východní pobřeží – opět pláže a v dálce pobřeží pevninského Řecka. Procházet přes jednotlivé pláže zpátky směrem na hlavní město možné není. Většinou v tom brání přírodní překážky. Pro pěší pohyb je dobré se připravit na zpravidla kilometrovou sestupnou cestu k pláži a potom zase zpět nahoru. Voda je zde nutností. Pro výstup je často možné jenom zamávat na odjíždějící auto a svézt se pouze na křižovatku a pokračovat dále po svých.

Pláž Banana Beach – Zakynthos

Dalším cílem je Banana beach. To že jste na pláži Banana Beach poznáte podle cedule – viz. foto. Délku odhadujeme na 1,5 kilometru. Začínáme nejdále od hlavního města a pokračujeme jeho směrem. Pláž je občas užší, plná slunečníků, místy rákosové domečky (pro eko-turisty?) a občas nějaký ten bar s koktejly nebo zmrzlinou. Vodu lze dokoupit nebo po domluvě u nějakého místního domku poblíž dočepovat. Prohlídka pláže je stejně jedinečná jako Gerakas. Slunečníky jsou těsně u vody a čistote pláže je na úrovni. Brouzdání se nám líbilo a občasné zaplavání s možností sprch na pláži dělá sluníčko snesitelnějším.

Směr hlavní město – Zakinthos

Na konci pláže opět stoupání do kopce. Podél cesty kvete snad všechno – každý strom i květina – jako v rajské zahradě.

Autobusová zastávka je asi 40 metrů doprava, kde se vyjde na hlavní silnici. Jízdní řád žádný. Nelze prakticky poznat, kdy bus pojede. Zastavení má fungovat i na zamávání. Jelikož autobus na Zakinthos nejede máváme na auto a už se vezeme. Je to místní zedník, moc nenamluví, ale svezl nás až do Zakinthosu.

Ve městě na zmrzlinu k italovi

Procházka přes město (opět do kopce) směrem k nádraží na zpáteční spoj do Laganasu. Také by to šlo opět stopem – ale sázím raději na jistotu (a taky nechci zmeškat večeři 🙂 ). Cestou skrze ulici Stravopodi si všímáme kostela, který údajně jako jediný přestál zemětřesení. V uličce dále  nacházíme italskou zmrzlinárnu – i s pravým italem a dopřáváme si ochutnávky. Tuhle zmrzlinárnu doporučuji (pardon, GPS jsem neměl k dispozici, takže prostě hledejte a najdete – jděte cestou od kostela směrem dál do města a na nádraží – kdyby někdo věděl přesně, pište prosím a doplním pro ostatní).

Autobus na Laganas odjíždí přesně. Do střediska přijíždíme přesně na čas a jdeme rovnou na jídlo.

P.S. Uvádím Zakynthos a Zakinthos, protože to tak někteří místní rozlišují. Jestli je to správně nevím, ale je pro mne snazší o tom psát tímto způsobem. Děkuji za Vaši trpělivost.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*