Kdyby jste hledali pláž, kde se údajně líhnou nejvíce želvy Kareta Kareta na Zakynthosu, bude to Gerakas. Místní se snaží turisty lehce odradit, ale pokud dodržíte pravidla je to jedno z těch nejhezčích míst na Zakynthosu.
Z Laganasu do Zakinthosu – autobusem
Z Laganasu odjíždí ráno kolem 8 hodiny (dle aktuálního řádu na zastávce) směrem na hlavní město ostrova Zakinthos. Cena za jízdenku byla 1,5 EUR a autobus jede až na nádraží, kde by měl odjíždět navazující spoj až k pláži Gerakas.
Ze Zakinthosu do Vasilikos – stopem
Navazující znamenalo, že jsme ho spatřili při příjezdu, jak vyjel ze zastávky a zmizel směrem do města – takže nenavázal. Další autobus nebyl v řádu. Pokračujeme prohlídkou města až k nábřeží a směrovka na Vasilikos nás upozorňuje kudy na pláž Gerakas.
Krátké rozhodování a již kráčíme s cedulí pro stopování na Gerakas – Vasilikos. Zastavuje asi 5 auto a máme štěstí. Řidič je místní kuchař, který studoval v Německu. Cestou nám dává tip na další pláž, kterou máme navštívit – Banana Beach. Odbočku na pláž nám ukazuje cestou. Zastavujeme ve Vasilikos – kolega řidič si kvůli nám zajel – povídání s ním bylo příjemné a dozvídáme se, že místní jsou zvyklí na stopaře a rádi je vezmou. Děkujeme.
Pláž Gerakas, pravidla a první pohledy
Pláž Gerakas, pláž s pravidly ochránců, která dovoluje maximální délku pobytu na 2 hodiny. Pak je čas odejít a pustit někoho jiného. Pro minimální ekologickou stopu od turistů ještě krátké školení u brány, co je a co není dovoleno. Kýváme hlavou, že rozumíme a máme zelenou k průchodu.
První pohled na pláž je shora. Pláž Gerakas se rozkládá přímo pod námi jako na dlani. Divoké rozeklané hory, které jí ukrývají před divokým mořem z jihu a vytváří přírodní záliv, působí jako magnet na oči. Fotografie jsou povinností. Pak následuje dřevem zpevněná cestička (ekoligicky) a po sestupu již samotná pláž.
Jak vypadá pláž Gerakas na Zakynthosu
Moře se nezdá úplně nejklidnější, vlny jsou silnější než například v Laganasu, ale koupání zvládají i menší děti – pod dohledem rodičů… Pláž je písečná, čistá a moře bez ježků. Na pláží jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Průchod po pláži až skalnímu pobřeží na jihu je dovolen. Pouze se musíte držet u moře a nezacházet dále do vnitrozemí – tam jsou všude líhniště. Občas je možné najít v suchém písku malé stopičky od vylíhnutých želv.
Po odchodu z pláže a výstupu přes zpevněnou cestu je možné ještě zabočit do postraní uličky vlevo a mít možnost spatřit celou pláž z jiného pohledu. Fotografie jsou opět samozřejmostí. Moře, skály a pláž dělají spolu s nádechem zakázaného ovoce z Gerakasu nádherný zážitek. Až tu budete uvěříte.
Z Gerakas do Vasilikos, na východní pobřeží směrem k pevninskému Řecku a cesty k plážím
Naše cesta pokračuje dále – přes Vasilikos podél taverny a kousek po silnici, kde jezdí pouze turisté. Podél silnice rostou divoké pomeranče – ochutnáváme a v panujícím horku jsou vynikající. Ještě si jich pár bereme s sebou. Pokračujeme směrem na východní pobřeží – opět pláže a v dálce pobřeží pevninského Řecka. Procházet přes jednotlivé pláže zpátky směrem na hlavní město možné není. Většinou v tom brání přírodní překážky. Pro pěší pohyb je dobré se připravit na zpravidla kilometrovou sestupnou cestu k pláži a potom zase zpět nahoru. Voda je zde nutností. Pro výstup je často možné jenom zamávat na odjíždějící auto a svézt se pouze na křižovatku a pokračovat dále po svých.
Pláž Banana Beach – Zakynthos
Dalším cílem je Banana beach. To že jste na pláži Banana Beach poznáte podle cedule – viz. foto. Délku odhadujeme na 1,5 kilometru. Začínáme nejdále od hlavního města a pokračujeme jeho směrem. Pláž je občas užší, plná slunečníků, místy rákosové domečky (pro eko-turisty?) a občas nějaký ten bar s koktejly nebo zmrzlinou. Vodu lze dokoupit nebo po domluvě u nějakého místního domku poblíž dočepovat. Prohlídka pláže je stejně jedinečná jako Gerakas. Slunečníky jsou těsně u vody a čistote pláže je na úrovni. Brouzdání se nám líbilo a občasné zaplavání s možností sprch na pláži dělá sluníčko snesitelnějším.
Směr hlavní město – Zakinthos
Na konci pláže opět stoupání do kopce. Podél cesty kvete snad všechno – každý strom i květina – jako v rajské zahradě.
Autobusová zastávka je asi 40 metrů doprava, kde se vyjde na hlavní silnici. Jízdní řád žádný. Nelze prakticky poznat, kdy bus pojede. Zastavení má fungovat i na zamávání. Jelikož autobus na Zakinthos nejede máváme na auto a už se vezeme. Je to místní zedník, moc nenamluví, ale svezl nás až do Zakinthosu.
Ve městě na zmrzlinu k italovi
Procházka přes město (opět do kopce) směrem k nádraží na zpáteční spoj do Laganasu. Také by to šlo opět stopem – ale sázím raději na jistotu (a taky nechci zmeškat večeři 🙂 ). Cestou skrze ulici Stravopodi si všímáme kostela, který údajně jako jediný přestál zemětřesení. V uličce dále nacházíme italskou zmrzlinárnu – i s pravým italem a dopřáváme si ochutnávky. Tuhle zmrzlinárnu doporučuji (pardon, GPS jsem neměl k dispozici, takže prostě hledejte a najdete – jděte cestou od kostela směrem dál do města a na nádraží – kdyby někdo věděl přesně, pište prosím a doplním pro ostatní).
Autobus na Laganas odjíždí přesně. Do střediska přijíždíme přesně na čas a jdeme rovnou na jídlo.
P.S. Uvádím Zakynthos a Zakinthos, protože to tak někteří místní rozlišují. Jestli je to správně nevím, ale je pro mne snazší o tom psát tímto způsobem. Děkuji za Vaši trpělivost.
Komentovat »
Odpovědět