Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

1
Srp '08

Bruggy – Benátky severu

 

Bruggy – též známy jako Benátky severu, jsou menší město v těsné blízkosti moře. Bruggy jsou protkány vodními kanály, které vychází a zase se vrací do jednoho centrálního, který obkružuje starou část města. Vodní prvek dává tomuto městu jedinečného ducha a podporuje onu krásnou a trochu romantickou zástavbu.

Pokud jste již poznali vyhlášené italské Benátky a přijedete do Brugg, určitě nebudete zklamáni. Možná spíše naopak. Jestliže v italských Benátkách potkáte uprostřed léta tisíce turistů, pak vězte, že v Bruggách jich rozhodně tolik nebude.

 

Jak jsme vnímali Bruggy

Bruggy působí zdánlivě ospalým dojmem, za kterým se skrývá duch studentských posezení po celém měste, malé prodejničky a výrobny čokolády a také šikovně schované markety obchodního řetězce. Ty poslední jsou často umístěny téměř v centru a pokud byste nesledovali menší směrovky, ani si jich nemusíte všimnout.

 

Parkování v Bruggách

Když do Brugg přijedete autem, bude dozajista první starostí parkování. Kdo má chuť a náladu na proplétání malými uličkami, ten dojede až do podzemního parkoviště u náměstí. Bruggy ukazují, že parkování v centru města nemusí být předražené. Za 3 hodiny stání platíme necelých 1,5 EUR. Dost nebo málo? Asi v porovnání jak s čím.

Druhou možností je zanechat auto poblíž starého centra, v přilehlých uličkách, které navazují na hlavní okruh. I zde je parkování za stejný poplatek, většinou i levnější – často i zadarmo. A do centra na náměstí dojdete pohodlnou chůzí do 10 minut.

 

Na náměstí a kam dál?

Dominantou náměstí (a celých Brugg) je především věž Belfried. Ta stojí za návštěvu a výstup, jelikož rozhled Vám nabídne naprosto úchvatnou scenérii. Mimochodem, tato věž byla i v jistém filmu „V Bruggách“ – nebojte se však, finální pád hrdiny Vám zde nehrozí. Pokud jste věž nenavštívili, jako byste v Bruggách ani nebyli. To samé lze říci o posezení nad hrnkem čokolády s teplou vaflí přímo na náměstí. Posezení je zakryté, aby případní holubi nezkazili celkový dojem.

Po čokoládě je čas vyrazit na detailní prohlídku města a přilehlých uliček. A že je se na co koukat. Bruggy jsou zapsané od roku 2000 na seznamu světového dědictví UNESCO, takže téměř vše je zde něčím vyjímečné. Pokud Vás pěší prohlídka znaví, je možné nasednout do kočáru s koňským potahem a dokončit celou prohlídku pohodlněji. Nezapomeňte ale, že na souši není totéž co ve vodě. Proto pokud chcete vidět z Brugg co nejvíce, nastupte na místní lodičky a pokochejte se malebnými kanály a budovami – a že se Vám zdá most nízký? – nebojte tady se zvedne.

 

Čokoláda a suvenýry

A jaké suvenýry je z Brugg nejlepší přivézt? Přece čokoláda! Tady koupíte jenom dobrou čokoládu, žádné náhražky. Ceny nejsou o nic jiné než u nás, ale ta kvalita. Nevěříte? Až Vám bude tát na jazyku vynikající pralinka, uvěříte. Prošli jsme asi 15 obchodů a obchůdků s čokoládou. Nakupujeme figurky, tabulky čokolády, kornouty čokolády, čokoládu váženou a bonbóny. Tuším, že náš dentista bude mít brzo radost, ale tohle za to stojí. Tabulka vynikající čokolády za 2 EUR. To co známe od nás jako dobrou kvalitu je zde spíše spodní hranicí, možná ještě trochu pod.

 

Kde se koupat a proč

S koupáním v moři tu je třeba mírná opatrnost. Pláže jsou v okolí Brugg velké, ale raději se zeptejte, zda je to bezpečné. Belgičané Vám nebudou zakazovat plavat v nebezpečných místech, ale také pro Vás nikdo neskočí – prostě jsou tu meandry a místy silné proudy. Budete-li ale na pláži přímo určené pro koupání, pak se není čeho bát. Snažili jsme se koupat cestou do Brugg, ale nějak to nebylo ono – trochu vítr, trochu chladno (bylo 1.8.) a divoké moře.

 

Závěrem snad jedině poznamenat, že belgická čokoláda má jedinou chybu – vždy si jí přivezete málo.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*