Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

St
16
Čvc '08

Rabac

 

Rabac

Malé město na Istrii, které se přes léto stává vyhledávaným turistickým cílem. Není divu, kvalita letoviska je opravdu dobré úrovni a platí nejen to plážích a moři, ale také o hotelech a stravě. Doufám, že mi odpustíte, když napíši, že je to zde vyhlášená „žrádelna“.

Město

Hlavní promenáda je podél moře. Večer je téměř zaplněná – prodejci ve stáncích a turisti.

Dostat se z jednoho konce města na druhý – tedy na jinou pláž můžete s použitím místního vláčku – jede přes tuto promenádu. Jízda stála tuším 4 KUNy na osobu a nebo můžete jít pěšky přes promenádu a zastavit se ve všech místních zmrzlinářských stáncích – pro jistotu tam i zpět. Mimochodem, zdejší zmrzlina je opravdu dobrá. Žádné šizení, žádná voda. Pravděpodobně to bude dáno hodně kvalitní úrovní stravy v hotelech, kde je zmrzlina nabízena také. A proč jít k prodejci? Jedině, že má jiné druhy a špičkovou kvalitu – a to mají.

Autem do Rabacu, parkování

Do Rabacu pojedete autem po dálnici až ke sjezdu u obce Pazin nebo Žminj. Pak Vás čekají místní silnice. Nejsou sice extra široké, ale žádná velká záludnost tu také není. Určite pojedete přes Labin, historické město, stojí za návštěvu – viz. článek Labin – tip na výlet.

Pokud budete parkovat u hotelu Mediteran, tak je zde přírodně zastíněné parkoviště – občas ale riskujete šišku ze stromu na střechu nebo do skla. Případně se parkuje snad všude možně podél silnice nebo na parkovištích hotelů.

Ubytování

Jsme v hotelu Mediteran (má oficiálně 3 hvězdičky). Z venku je první dojem poněkud omšelý. Vstupujeme dovnitř – všude je čisto, uklizeno. Pokojová služba má rozumný přístup, když jsme nahlásili, že nepotřebujeme výměnu ručníků nebo prádla, brali tojako samozřejmou věc.

Pokoje jsou menší, útulné s ledničkou. Nevyhovovali nám postele, tak jsme je přesunuly. Pokojskou to napoprvé překvapilo, ale nebyl to pro ní problém. Při odjezdu jsme vše vrátili do původního stavu. Koupelna v podstatě navazovala na pokoj. Byla nově vybavená, nikde žádná plíseň nebo kapající kohoutek.

Na chodbách jsou k sezení křesílka. Foyer je vybaveno křesílky a sedačkami. Venku jsou plastové židle.

Stravování

Kuchyně hotelu je výborná. Hodně se zde dbá na oblečení. Pánové zapomeňte na šortky a rozhalené košile – minimálně u vstupu. V plavkách nebo v promočeném přehozu přes ně, zde nemáte šanci.

Výběr u snídaně:

– vajíčka – vařená, míchaná, volské oko

– pečivo – tmavý a světlý chléb, houstičky, kornspitzy, bagetky

– párky, salámy (2 – 3 druhy)

– olivy, rajčata, okurky, papriky, salát

– sýr plátkový (2 druhy – něco jako eidam a ementál), mazací

– müsli, crunchy, vločky + teplé a studené mléko

– 2 – 3 druhy džemů (jako ze zavařovačky) s kousky ovoce

– máslo, med, džemy prefabrikované, tvaroh, jogurty (2 druhy)

– ovocný salát, meloun, jablka, kiwi

Výběr u večeře: (přemýšlím čím bych tak začal…)

– polévky

– hlavní chody – každý něco jiného, zpravidla výběr ze 6 chodů (jen pár příkladů – zeleninové závitky, obalovaný květák, zapékaná brokolice a oříšky, ryby, maso – guláše, pečené, smažené, dušené – místní speciality, pak sýry různě připravované, omáčky, řízky, žampiony…) a X příloh (brambory, těstoviny, pečivo, kaše, rýže, knedlíky, těstoviny, gnochi…)

– zelenina, saláty zelné, mrkvové saláty, těstovinové saláty a ještě další a další studené menu s rýží, kukuřicí, hrachem, parmazán

– melouny, banány, jablka, kiwi, pomeranče

– zákusky, buchty, štrůdl, studené poháry ovocné – se šlehačkou a bez šlehačky, pudinky (různé druhy), větrníky, zmrzlina (6 druhů)

Každé jídlo má svou popisku – ve dvou jazycích a pokud tam není, pak zde stojí personál a ochotně Vám poradí. Kuchaři neustále hlídají stav a pokud něco dochází, pak ihned doplňují. I při pozdním příchod večer jsou stále všechna jídla k dispozici. Pokud nejsou původní zákusky, okamžitě přinesou jiné.

Tohle si představím pod pojmem švédský stůl. Jo, počítejte s tím, že tady nezhubnete :-). Jen si tak říkám, jaký je rozdíl ve tom, co je standard 3 hvězdiček tady a jinde např. pavilony Kačjak nebo Černá Hora – hotel Olympic a jeho mizérie s reklamací zájezdu u CK.

Jinak jsme se doslechli, že Mediteran je ještě slabý odvar toho co panuje v ostatních hotelech. Takže pokud máte zájem o gastronomii, můžete to zde vyzkoušet – dejte mi pak vědět.

Hotelový bazén

K hotelu náleží bazén, ve kterém pravidelně okolo 12. hodiny cvičí akvaerobic. Lehátka a slunečníky u bazénu zdarma. Pláž je přímo pod hotelem – stačí sejít asi 30 schodů, nebo to obejít po silnici do 100 metrů. Lehátka a slunečníky na pláži za poplatek.

Hotelová pláž

Pláž nejblíže u hotelu – nazývali jsme ji hotelová. Pláž je oblázková, kamenitá. Pánové z plážového servisu jsou tedy trochu neotesaní a hlavně jim jde o kšeft. Když přijdete brzy po ránu a oni ještě dospávají, tak si zaberete místečko pro sebe např. ve stínu stromu. Jak se později pláž plní budou lehátka strkat blíže a blíže k Vám. Nedovolí si sice přesunout Vám osušku, ale když přijdete z moře, zjistíte, že je na Vás nalepeno lehátko a kouřícím němcem. To jsem je došel požádat o zjednání nápravy, že takhle tedy ne. Koukali sice blbě, ale host hotelu je host a tak pána kousek přesunuli – ale opravdu jen kousek.

Nemáte někdo zaručenou metodu jak vypudit bezohledného kuřáka, co okolo sebe odhazuje nedopalky hlava nehlava? Přitom si mohl k lehátku alespoň půjčit popelník.

Jediná rada, jak si zajistit dostatečný prostor, je vzít velký ubrus, zatížit ho kameny a po celé ploše vždy rozházet oblečení. I když se pak na Vás nalepí s lehátkem, tak máte alespoň kousek na spaní.

Nebo si kupte lehátko, jenže když pak půjdete odpoledne šnorchlovat na jinou pláž, tak jste vyhodili peníze.

Ostatní pláže

Pláží je zde několik. Již zmiňovaná u Mediteranu, pak dále směrem k Autokempu Oliva (nebo směr Labin) – pláže jsou zde oblázkové a kamenité. Na druhou stranu od Labinu jsou malé kamenité pláže s ostřejšími útesy (to už moc pláže místy nepřipomíná). Většinou je všude čisto (místy vyjma nedopalků). Moře čisté a průzračné.

Zábava

Hotely většinou pořádají animační programy po celý den. Večer je buď taneční zábava nebo vystoupení pro děti – například magickou show, pohádky…

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*