Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Čt
17
Čvc '08

Labin, Autobusem do Labinu – tip výlet

 

Labin

Labin je městečko nacházející se asi 5 km od Rabacu. V současné době je rozdělován na straou část města a novou. To kde místní vnímají centrum je stále otázkou diskuze. Sami Chorvaté nemají v tomto bodě jasno a na stránkách města lze nalézt rychlý dotazník na toto téma. Tento článek je tip na výlet z Rabacu, až se budete nudit u moře nebo chtít dopřát dětem změnu.

Autobusem do Labinu z Rabacu – tip výlet

Nad hotelem Mediteran je autobusová zastávka. To jak jede linka nám prozradili na recepci a tak jsme šli zažít místní dopravu. Jízdenky prodávají buď také na recepci nebo až v autobusu. Uvedu naše důvody pro autobus. Pokud si sednete do nějaké taverny a dáte si víno, tak řidič jenom kouká (pokud se necpe 🙂 ). A parkování ve starém městě je večer celkem chaotické. Jak jsme viděli, tak na starém náměstí je prakticky pořád plno a v přilehlých uličkách jsou buď zákazy zastavení nebo tam jsou auta místních. Musíte na nějaké centrální parkoviště, které stejně zaplatíte.

Autobus odjíždí z Labinu na Rabac zhruba v 2 hodinových intervalech. A poslední by měl jet okolo 23. hodiny. Ano výhoda auta je odjezd ve vlastní dobu. Ale ono stejně toho v městě není více jak ty 4 hodiny. Pokud tedy nechcete projít všechna muzea a památky (většina okolo 19. hod zavírá).

Ještě je zde 3 možnost. Do Labinu autobusem a pěšky zpátky okolo vodopádů. To ovšem doporučuji pouze přes den. Motat se někde v noci v nějakých skalách je zbytečné riziko. Ohledně těch vodopádů – my jsme je vynechali úplně, jelikož nám kolegové turisti sdělili, že jsou vyschlé a je tam jen minimální průtok vody. Takže v 40 stupních jsme zvolili flákání okolo moře.

Co dělat v Labinu: historie, památky, turistické zajímavosti, zmrzlina a posezení

Pro návštěvu je nejzajímavější staré město, které je postaveno na původním římském osídlení Albona. Vliv Italů je zde vidět dodnes a určitě to bude i dáno početnou italskou komunitou, která zde sídlí. Staré centrum je zachovalé a je pokládáno za jedno z nejhezčích na Istrii. Až budete procházet uličkami, sami poznáte, že atmosféra je zde opravdu originální a romantická.

Co navštívit

Jednou z nejzachovalejších budov je lodžie ze 16. století na hlavním náměstí. Když jsme okolo ní procházeli, nebylo poznat, že se jedná o něco významného. Značení se tu teprve dělalo.

Další zajímavostí je sbírka spisů Matthiase Flacia. Který zde v Labinu působil jako myslitel, filolog, vědec a historik.

Za návštěvu určitě také stojí hornické muzeum a jeho ukázky z historie těžby.

Jedna rarita – místní vlasové muzeum. Ptáte se jak to vypadá? Nečekejte rozhodně paruky. Do muzea je vstup 2 KUNy a zabírá přízemí a jedno patro. Vlasy jsou zde zasazené do písku a nějaké hmoty. Působí to jako plastický pohled na Saharu a její oázy – ostatně je to na fotce.

Gurmánské zážitky v Labinu

Až se nabažíte památek a atrakcí zamíříte ke stánkům se zmrzlinou. Nejvíce jich najdete okolo starého náměstí. Zmrzlina je stejně dobrá jako v Rabacu. Posezení s jídlem jsou také hlavně v okolí náměstí, ale je tam celkem hlučno od stálého průjezdu aut co hledají parkování (jo a taky smrad od zásobovacích multikár). Lepší je popojít kousek od náměstí, je tam klidněji a ceny jsou mírně příznivější (je to rozdíl max. 1 – 2 KUN na porci).

Poznámka: mapu nebo nějaký orientační plánek města bohužel nemáme. Chodili jsme a bloudili po svém. Turistické značení tam buď připravovali nebo opravovali, takže občas to bylo pouze bloudění a občas jsme věděli i kde jsme.

Ofline verze článku:

2 comments »

2 comments to “Labin, Autobusem do Labinu – tip výlet”

  1. Cestování světem » Rabac Říká:

    […] Do Rabacu pojedete autem po dálnici až ke sjezdu u obce Pazin nebo Žminj. Pak Vás čekají místní silnice. Nejsou sice extra široké, ale žádná velká záludnost tu také není. Určite pojedete přes Labin, historické město, stojí za návštěvu – viz. článek Labin – tip na výlet. […]

  2. Martina Říká:

    V září vodopády v celé kráse a plánek města Vám dají v informačním centru ve starém městě na náměstí, pán byl moc ochotný. Mapu Rabacu+Labinu a okolí jsme našli v jedné cestovce, ale musíte se po ní ptát, mají je zastrčené až vzadu, protože jsou zadarmo.

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*