Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

So
16
Zář '06

Bibione

 

Bibione

Asi jedno z nejvíce „profláknutých“ letovisek na severu Itálie – tím je přesně Bibione. Velké malé město. Když jsme tu byli poprvé, končila již sezóna. Projevilo se to hlavně tím, že spousta obchodů už byla zavřená. Pokud sem pojedete od půlky září a dále, tak s tím počítejte. Může se pak snadno stát, že budete chodit na pro dobré víno přes půlku města.

Autem do Bibione

Předpokládám, že stejně pojedete s navigací a ve finále okolo Udine, takže to nemá smysl popisovat. Co za zmínku stojí je situace těsně před samotným příjezdem do města.

Je zde jedna společná cesta pro Bibione a Lignano. O prázdninách se běžně tenhle příjezd ucpe. Stojící kolona aut a popojíždění může vydržet až do večera – ještě v šest večer, když jsme šli na procházku tam stála. To samé platí pro odjezd. Někde těsně před rozdělovací křižovatkou to většinou řídí policista.

Jestli se ptáte na důvod, tak naše domněnka je, že než se dá dohromady ubytování v recepcích, tak není po městě kam zaparkovat, takže stojí auta a čekají na volné místo. Jiná situace asi bude na podzim, když v letovisku končí sezóna. Pokud Vás to potká, připravte si dobré nervy. Objížďka možná je, ale po takových polňačkách a cestách, že se bojíte o podvozek – stejně Vás to přivede akorát k té rozdělovací křižovatce pro Bibione a Lignano.

Ubytování

Naše ubytování se konalo v apartmánovém domě – Condominia Sequoia – 6 patrový dům s parkováním přímo pod bytama v prvním patře. Dole v přízemí to moc nepoznáte, ale pokud se podíváte úplně nahoru a stoupnete si na zdejší ochozi k apartmánům, budete vnímat sklon podlahy. Čím dále jste od hlavních opěrných stěn, tím více se jim to prověšuje – ale možná to je záměr.

Apartmá je vybaveno jako byt, kuchyňský koutek – sporták na plyn, odkapávač, nádobí. Co zásadně chybělo byla vývrtka. Takže jsme hned první večer ve zdejším „Vše za Euro“ koupili jednu. Jak se ukázalo, lenost není tím správným rádcem. Kdybychom popošli dále do města a koupili vývrtku jinde, dali bychom si to víno. Takhle máme k dispozici stále neotevřenou láhev, snědenou pizzu a z vývrtky drátek (tak maximálně do oka).

Vybavení koupelny je v pohodě, jediné co většinou tak nějak chybí všude je nějaký hadr na podlahu. Vozíme si jej vždycky s sebou a tady přišel ke slovu.

Strava

Do Itálie nemá smysl vozit více než svačinu. Možná tak ještě chleba, protože ten náš český tu prostě nemají (jen to chce přenosnou mrazničku). Pizza a zmrzlina je tady snad na každém rohu. Nezapomeňte na víno nebo dáváte-li přednost špumante.

Zubní ošetření v Itálii, zubní lékař v Bibione (zubař)

Možná se Vám to bude zdát divné, ale je to informace, která se celkem hodí. Řešil jsem problém s oteklou dásní a bolestí. Přes pojišťovnu – poslali mne na adresu křižovatky Corso Europa a Via Pegaso (GPS 45.635039, 13.051124) – ordinace doktora Balicha.

Když tedy budete stát na popsané křižovatce, je směrem na sever po Via Pegaso nákupní centrum. Cesta k zubaři je skrze toto nákupní centrum – sídlí nahoře nad ním. Pan doktor umí perfektně anglicky, takže i s bolestivou pusou se s ním dorozumíte. Jen si chvíli počkáte – přednost mají jeho pacienti.

Výsledek návštěvy byl, že mi schválil lék proti bolesti a konstatoval, že to je od nervu (jo, já vím, mám je už deset let v ….). Za ošetření si nic nevzal – prostě frajer. Mimochodem, druhý den to už nebolelo – jako na potvoru. Ceník co jsem zahlédl se většinou pohyboval od 20 EUR (tuším, že tam bylo i cosi za 200 EUR – ale to asi nebude běžný kaz 🙂 ).

Výhoda pobytu v září, zkušenosti s plážovým servisem

Pobyt v září má i své výhody, přijdete na pláž a jsou zde stále slunečníky a lehátka. Můžete si vybrat místo podle chuti, bude Vás tu minimum. Navíc v září jsme neplatili ani jednou za plážový servis, nikdo to už jaksi nehlídal. Naopak v červenci jsme si ještě nenašli místo a už nás pronásledoval prodejce. Zkušenost nakonec ukázala, že nejlepší je v červenci vybrat apartmá někde poblíž Bibione Pineda. Jsou zde „soukromé“ pláže – agentura Vám zde k apartmánu zajistí slunečník i s lehátkem v ceně po celou dobu pobytu. Pláž není tak plná.

Wi-fi na pláži, internet v Itálii

Pokud si chcete vzít práci s sebou, nebo jen surfovat, je k dispozici na pláži wi-fi. Tedy je a není. Signál je mizerný, pomalý a padá. Navíc o zabezpečení teprve slyšeli – zapomeňte rovnou na bankovní operace. Výhodněji na rychlost už vychází zajít do některé z poboček prodejců telefonů a koupit tam SIMku. Záleží na akci nebo na nabídce, ale většinou se do 20 EUR vejdete a můžete surfovat skoro neomezeně.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*