Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování světem

Cestování světem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Út
6
Čvc '04

Novi Vinodolski

 

Novi Vinodolski

Městečko na Crikvenické riviéře, přibližně 10 km od Crikvenice (článek o procházce po Crikvenici).

Ubytování

Ubytování máme v apartmánu – vila Maša, vzhledem k jejich množství nemá smysl jej ani zvláště detailně popisovat. Vybavení je standardní – takže spokojenost, sprcha a sprchovací kout bez problémů, postel je luxusně široká. Sousedi jsou pouze jedni na patře (jsme v přízemí) a venku je posezení u grilu a kryté parkování. Okolí je tvořené vilovou zástavbou, na něm není co více hodnotit. Jediné co stojí za zmínku je, že jsme v části na sever od hotelu – takže blíže starému městu. Romantické uličky cestou na pláž a místní drobné labyrinty jsou opravdu krásné, uvidíte.

Pláž nehotelová – v minizálivu?

Pláž nemáme tedy hotelovou (myslím Hotel Lišanj), jen tu v  umělé „zátočině“ a je sdílená s čluny. Okolo pláže vede magistrála, takže počítejte s provozem. V moři lze občas zahlédnout nevábnou skrvnu paliva na hladině. Dno je písečné, takže žádní ježci. Pláž je plně betonová, schůdky do moře a sprcha na pláži – tady si nelze stěžovat. Kdo vyznává přírodní ležení může popojít asi o 200 metrů dále. Divoké moře je schované za vlnolamem, takže ani po drobné bouřce není problém si zaplavat. Zajímavý zážitek právě po  této bouřce – ve vodě potkáváme rybu, která je evidentně zraněná. Čumák má přirozeně seseknutý, asi jako když padne z 5. patra přímo na „tlamičku“. Ptáme se místního prošedivělého pána, co to je zač. Pán po spatření okamžitě leze do vody. Chce ji chtit, ale nepodařilo se. Když jste ve vodě, tak tu rybu proti sobě nemáte šanci vidět. Ze strany je ale nádherně duhová. Pán říkal, že ji naposled viděl jeho děda a že pochází z velkých hloubek a už se moc nevidí. Ale jak se to jmenuje??? To neví. Víte??? Jednalo se o hlístouna – jen je bohužel škoda, že fotoaparát zůstal na ubytování – tato ryba se opravdu vidí jen málokdy – žije totiž většinou v kilometrové hloubce…

Pláž u hotelu Lišanj

Hotelovou pláž u Lišanje jsme také navštívili. Moře je zde o poznání divočejší. Vlny se tříští a cákají na betonová plata – mimochodem hodně kloužou. Pláž je velká, v moři spousta lidí a zábavných atrakcí. Také sem tam ježek.

Město a centrum

Městečko je menší, v podstatě jedna hlavní ulice s obchody rozložené okolo kostelní věže, ta je vidět již z dálky. Pokud se ztratíte, jděte k věži a pak už se najdete…  Jinak je vidět, že rozvoj teprve přichází, jen si počkat pár let. Rozhodli jsme se prozkoumat i části směrem více od moře. Jsou zde apartmány spíše jen pro místní. Občas zde pobíhají psi, ale nevšímají si nás. Více od moře je vidět menší důraz na úklid a čistotu. Když to porovnáváme s uličkama poblíž centra je to rozdíl markantní. Nejčastěji zde asi uslyšíte češtinu, tedy podle období. Ahoj, jé vy jste taky češi? No, za chvíli nás tyto otázky už nepřekvapují. V době našeho pobytu zde pobíhá oslava města. Spousta tanečníků, masky, hudba, převleky. Také hromada stánků a prodejců. Navíc fotbalový team Chorvatska má šanci uspět v mistrovství – takže všude vlajky a různé cetky pro fanoušky.

Městečko v naší části žije spíše ospalým životem, žádný hluk po nocích, žádné velké davy lidí. Spíše potkáte místní babičku se šátkem, jak sedí na ulici a popíjí čaj. Po pár dnech, kdy je potkáte každou cestou z pláže a na pláž se už začnete zdravit. Možná Vám nabídnou i ten čaj…

Nepřítomnost delegátky

Je to tu hezké a spokojenost kazí jenom neschopnost delegátky, tedy spíše její nepřítomnost. Na místní chorvatské kanceláři, kde nám první den vydali klíče není ani žádná informace ani kontakt na delegátku, podobně to bylo i v hotelu Lišanj. Po konzultaci s místní pracovnicí v turistice jsme se vydali jsme delegátku hledat do vzdáleného střediska, ale ani tam jsme neuspěli, prostě nějak není k dispozici – pouze na telefonu (viz. fotografie). Procházka to ale byla příjemná.

V den odjezdu nevíme stále nic, kdy jedem, s kým jedem, jak jedem. Pan domácí z vily je grant s velkým G, svezl nás s kufry k místní turistické kanceláři a vyjednal nám místnost na zavazadla – uzamykatelná. Pak taky klíček ke sprchám.

Od 16. hod sedíme u silnice. Počítáme, že autobus pojede z Pagu. Takže pokud neměl zpoždění nebo nepřijel dříve, tak okolo 18. hod by tu již mohl být. Zpoždění měl. Přijel až po desáté večer, ale přijel. Po návratu budeme toto reklamovat – o tom viz článek reklamace (ne)delegáta v Novim Vinodolski.

Ofline verze článku:

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*